Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Friday Module 1 Review Fun!

Friday Module 1 Review Fun!

5th - 6th Grade

14 Qs

Tables and Equations

Tables and Equations

6th Grade

12 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratios and Rates Unit Review

Ratios and Rates Unit Review

6th Grade

21 Qs

Ratio Tables and Graphs

Ratio Tables and Graphs

6th Grade

17 Qs

Unit 5.1 Ratio and Ratio Tables Review

Unit 5.1 Ratio and Ratio Tables Review

6th - 7th Grade

15 Qs

VP Inv. 3 and 4 - Maywood

VP Inv. 3 and 4 - Maywood

6th Grade

20 Qs

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+6

Standards-aligned

Created by

Jacob Reeser

Used 686+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of apples to bananas?

The ratio of apples to bananas is 1 to 3.

The ratio of apples to bananas is 4 to 3.

The ratio of bananas to apples is 4 to 1.

The ratio of apples to bananas is 3 to 4.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 8 green marbles and 20 blue marbles in a jar. What is the ratio of green to blue marbles?

2 to 5

5 to 2

1:2

4:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins. At this rate, what is the cost of 15 muffins?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A field trip needs 3 adults for every 18 students. How many adults are needed for 72 students?

1 student

9 adults

12 adults

72 students

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3. What is the cost of one goldfish?

$25

$4

$0.25

$3

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The double number line shows that Toni can type 180 words in 2 minutes.


Based on the ratio shown in the double number line, how many words can Toni type in 3 minutes?

360 words

180 words

270 words

90 words

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?