What's a better deal

What's a better deal

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

6.RP.3c

6.RP.3c

6th Grade

16 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

RATIO REVIEW

RATIO REVIEW

6th Grade

10 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade

15 Qs

What's a better deal

What's a better deal

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 7.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

KERRY MARSZALEK

Used 153+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What's the better deal?

Media Image
Media Image

Same

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What's the better deal?

Media Image
Media Image

Same

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image

Same

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image

Same

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image

Same

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which is the better deal?

$10 for 2 pizza slices

$12 for 3 pizza slices

$6 for 1 pizza slice

$8 for 1 pizza slice

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which is the better deal?

$40 for 3 pairs of pants

$35 for 3 pairs of pants

$38 for 2 pairs of pants

$20 for one pair of pants

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?