What's a better deal

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
KERRY MARSZALEK
Used 153+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What's the better deal?
Same
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What's the better deal?
Same
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which is the better deal?
$10 for 2 pizza slices
$12 for 3 pizza slices
$6 for 1 pizza slice
$8 for 1 pizza slice
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which is the better deal?
$40 for 3 pairs of pants
$35 for 3 pairs of pants
$38 for 2 pairs of pants
$20 for one pair of pants
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Finding the better deal using unit rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Forward Test Prep: Ratio & Rate

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade