Problem Solving

Problem Solving

3rd - 5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TAMBAH PECAHAN

TAMBAH PECAHAN

3rd Grade

10 Qs

VUI HỌC TOÁN CÙNG UCMAS

VUI HỌC TOÁN CÙNG UCMAS

1st - 10th Grade

10 Qs

POŠTEVANKA ŠTEVILA 2 IN 4

POŠTEVANKA ŠTEVILA 2 IN 4

3rd Grade

10 Qs

四年级数学 整数与运算

四年级数学 整数与运算

4th - 6th Grade

15 Qs

Word problems

Word problems

4th - 5th Grade

14 Qs

MATEMATIK THN 5 PKBS1 2019 BHG 2

MATEMATIK THN 5 PKBS1 2019 BHG 2

5th Grade

15 Qs

PERIMETER TAHUN 5 STAR

PERIMETER TAHUN 5 STAR

5th Grade

15 Qs

EVALUACIÓN DE NÚMEROS DECIMALES

EVALUACIÓN DE NÚMEROS DECIMALES

1st - 4th Grade

10 Qs

Problem Solving

Problem Solving

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 5th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

KRISTINA MASTROMARCO

Used 28+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Leon has 16 apples. He is making apple pies. Each pie needs 4 apples. How many pies could he make? What equation could you use to solve?

 16 × 416\ \times\ 4  

 16 ÷ 416\ \div\ 4  

 16 + 416\ +\ 4  

 16  416\ -\ 4  

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marty buys 6 bags of candy from the store. There are 28 pieces of candy in each bag. How many total pieces of candy does he have? What equation can you use to solve?

6 ÷ 286\ \div\ 28

28 ÷ 628\ \div\ 6

28 × 628\ \times\ 6

6 × ? = 286\ \times\ ?\ =\ 28

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Angelica does her chores for an equal amount of time each week. Over 4 weeks, she does chores for 32 hours. How could you find how many hours Angelica does her chores per week?

4 × ? = 324\ \times\ ?\ =\ 32

32 × 4 = ?32\ \times\ 4\ =\ ?

4 + ? = 324\ +\ ?\ =\ 32

32 4 = ?32\ -\ 4\ =\ ?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The answer to a division problem is called the...

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school basketball team raised $640 selling t-shirts. Each t-shirt cost $8. How could you find the amount of t-shirts the team sold?

640 × 8 =640\ \times\ 8\ =

640 8 =640\ -\ 8\ =

640 + 8 =640\ +\ 8\ =

640 ÷ 8 =640\ \div\ 8\ =

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Israel uses 5 pages of his math notebook each day. How could you find how many days it will take him to use 30 pages?

5 × 30 = ?5\ \times\ 30\ =\ ?

5 × ? = 305\ \times\ ?\ =\ 30

30 × ? = 530\ \times\ ?\ =\ 5

30 × 5 = ?30\ \times\ 5\ =\ ?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A clothing store receives 81 boxes of jackets. Each box contains 9 jackets. How could you find the total amount of jackets the store receives?

81 + 981\ +\ 9

81 ÷ 981\ \div\ 9

81 × 981\ \times\ 9

81 981\ -9

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?