Math 5 Unit 4 Lesson 6

Math 5 Unit 4 Lesson 6

4th - 5th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Latihan sudut

Latihan sudut

4th Grade

15 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

Tổng tỉ và hiệu tỉ

Tổng tỉ và hiệu tỉ

4th Grade

14 Qs

VOLUME OF A CUBE AND A RECTANGULAR PRISM

VOLUME OF A CUBE AND A RECTANGULAR PRISM

5th Grade

15 Qs

LATIHAN MATEMATIKA

LATIHAN MATEMATIKA

5th Grade

15 Qs

المستطيل - رياضيات 2

المستطيل - رياضيات 2

3rd - 12th Grade

15 Qs

Fractions Fractions!

Fractions Fractions!

5th Grade

20 Qs

Regla aditiva y multiplicativa de la probabilidad.

Regla aditiva y multiplicativa de la probabilidad.

5th Grade

12 Qs

Math 5 Unit 4 Lesson 6

Math 5 Unit 4 Lesson 6

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
4.NBT.B.6, 3.OA.A.3, 4.OA.B.4

Standards-aligned

Created by

Mary Hughes

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Divide.
 618 ÷ 6 =618\ \div\ 6\ =  

103

105

104 r 2

14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Divide.
 948 ÷ 8 =948\ \div\ 8\ =  

128 r 4

108 r 4

118

118 r 4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Divide.
 5,654 ÷ 3=5,654\ \div\ 3=  

1,384 r 2

1, 884 r 2

384

1,121

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The school party committee has $45 to buy ice cream. If each carton of ice cream costs $8, how many cartons can the committee buy?

5r5
5
6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The school party committee has $45 to buy candy canes. If each package of candy canes costs $3, how many cartons can the committee buy?

15
15.6
16
$7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A town needs to buy 305 hamburger buns for their big summer barbecue. The hamburger buns come in packages of 6. How many packages should the town buy?

47r3
51
10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a bake sale, Mrs. Ryan's class sold 426 cupcakes in packages of 6. How many packages did Mrs. Ryan's class sell?

61 packages

20 packages

71 packages

52 packages

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?