DECIMAL DIVISION & MULTI-STEP

DECIMAL DIVISION & MULTI-STEP

5th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Division

Decimal Division

Division Quiz

Division Quiz

multiplying and dividing decimals

multiplying and dividing decimals

Decimal Division

Decimal Division

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Decimal Division

Decimal Division

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

DECIMAL DIVISION & MULTI-STEP

DECIMAL DIVISION & MULTI-STEP

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Yunique Murphy

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A math problem is shown.

 4.68 ÷784.68\ \div78  
What is the quotient?

0.14

0.6

0.06

0.51

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Longview was building a new city park. The section of land was 889.24 yards long. They wanted to divide it into 12 equal sections. Rounded to the nearest tenth of a yard, how many yards will be in each section?

74 yards

74.1 yards

73.9

74.11

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Fischer bought 2.5 pounds of flour for a science experiment. He removed 1.25 pounds of the flour to save for another experiment. He then equally separated the remaining flour into 25 small containers. How many pounds of flour did Mr. Fischer place in each of the 25 small containers?

0.05

0.5

5

50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. King decorated a square bulletin board. She needed 99.2 inches of trim. How long is each side of the bulletin board?

2.48 inches

24.8 inches

248 inches

2840 inches

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Hays was buying fertilizer for his garden. He bought 6 pounds of fertilizer for $52.86. If each pound cost the same, how much would 4 pounds cost?

$211.44

$35.24

$32.24

$8.81

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 36.25 ÷536.25\ \div5  


7.05

72.50

7.25

7.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jason bought four tickets to a basketball game. He paid a total of $42.10 for the tickets and his parking which cost $6.50. What is the cost of each ticket?

$12.15

$10.52

$8.75

$8.90

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ava and her 12 friends went to College Station to watch an Aggie football game. The tickets cost $75 each. They also went out to eat after the game and the total bill was $96.59. They wanted to split the bill equally between them. How much would each person have to pay for their meal?

$7.43

$13.20

$7.53

$14.30