Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Jason Redmon
Used 27+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If bananas cost $0.59 per pound, what is the unit rate (cost per pound)?
59%
5.9
0.59
59
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If a dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18, what is the unit rate? (cost per pair of pants)
54
6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (price per student)?
Yes, they are proportional. Unit rate = 15
Yes, they are proportional. Unit rate = 1/15
No, they are not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose the correct equation to model this scenario:
A car can drive 224 miles on 8 gallons of gas. Let y= the miles and x= gallons of gas.
224y=8x
y=1792x
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose the correct equation to model this scenario:
In 25 minutes, Julian can run 10 laps around the track. X= time in minutes, Y= number of laps.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?
Yes, they are proportional. Unit rate = 4
Yes, they are proportional. Unit rate = 1/4
No, they are not proportional
Yes, they are proportional. Unit rate = 8
Yes, they are proportional. Unit rate = 1/8
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?
Yes, they are proportional. Unit rate = 4
Yes, they are proportional. Unit rate = 1/4
No, they are not proportional
Yes, they are proportional. Unit rate = 8
Yes, they are proportional. Unit rate = 1/8
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Identifying Proportional Relationships (tables)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional & Non-proportional

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, & Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade