Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional & Non-proportional

Proportional & Non-proportional

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, & Proportions

Ratios, Rates, & Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates involving fractions

Ratios and Rates involving fractions

7th Grade

19 Qs

Chapter 1 Review 1.1-1.4

Chapter 1 Review 1.1-1.4

7th Grade

10 Qs

Identifying Proportional Relationships (tables)

Identifying Proportional Relationships (tables)

7th Grade

13 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Ratio/Rate/Proportion Review

Ratio/Rate/Proportion Review

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 7.RP.A.3, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Jason Redmon

Used 27+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If bananas cost $0.59 per pound, what is the unit rate (cost per pound)?

59%

5.9

0.59

59

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If a dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18, what is the unit rate? (cost per pair of pants) 

 154\frac{1}{54}  

54

 16\frac{1}{6}  

6

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (price per student)?

Yes, they are proportional. Unit rate = 15

Yes, they are proportional. Unit rate = 1/15

No, they are not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Choose the correct equation to model this scenario:


A car can drive 224 miles on 8 gallons of gas. Let y= the miles and x= gallons of gas.

y=128xy=\frac{1}{28}x

y=28xy=28x

224y=8x

y=1792x

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Choose the correct equation to model this scenario:


In 25 minutes, Julian can run 10 laps around the track.  X= time in minutes, Y= number of laps.

 y=250xy=250x 

 y=2.5xy=2.5x 

 y=52xy=\frac{5}{2}x  

 y=25xy=\frac{2}{5}x  

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?

Yes, they are proportional. Unit rate = 4

Yes, they are proportional. Unit rate = 1/4

No, they are not proportional

Yes, they are proportional. Unit rate = 8

Yes, they are proportional. Unit rate = 1/8

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?

Yes, they are proportional. Unit rate = 4

Yes, they are proportional. Unit rate = 1/4

No, they are not proportional

Yes, they are proportional. Unit rate = 8

Yes, they are proportional. Unit rate = 1/8

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?