Financial Management 4 (review)

Financial Management 4 (review)

10th - 11th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

DomRan Quiz

DomRan Quiz

10th - 12th Grade

15 Qs

Choices: Taming the Stress Monster

Choices: Taming the Stress Monster

9th - 12th Grade

14 Qs

Communication and Body Language

Communication and Body Language

5th Grade - Professional Development

12 Qs

Tayammum

Tayammum

KG - Professional Development

10 Qs

Timmy Quiz

Timmy Quiz

6th Grade - Professional Development

9 Qs

ADHD

ADHD

KG - Professional Development

12 Qs

Simple Machines

Simple Machines

9th - 12th Grade

15 Qs

SSWH11a&b

SSWH11a&b

9th - 10th Grade

10 Qs

Financial Management 4 (review)

Financial Management 4 (review)

Assessment

Quiz

Special Education

10th - 11th Grade

Hard

Created by

Cindy Brehm

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy detergent for $11.98 for 64 ounces, what is the unit price?

.20

.17

.19

.195

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy 6 pairs of socks for $10.98, what is the unit price?

$1.83

$1.85

$1.90

$1.38

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which is the better buy? Shampoo A is $4.59 for 32 ozs. and shampoo B is $8.86 for 46 ozs.?

Shampoo A

Shampoo B

Both are equally good

Neither A or B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Eddie buys new ear buds for $107.36, he gives the store clerk $120.00, what change should he get back?

$11.64

$9.46

$12.64

$20.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many months are in 4 years?

36

60

24

48

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You just rented a new apartment and you pay $950.00 every month, this is a

Variable expense

Periodic expense

Fixed expense

Random expense

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Caleb is buying a new surfboard for $670.00, he has only 5 months to save, what does he need to save each month?

$143.00

$128.00

$134.00

$138.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?