Financial Management 4 (review)
Quiz
•
Special Education
•
10th - 11th Grade
•
Hard
Cindy Brehm
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy detergent for $11.98 for 64 ounces, what is the unit price?
.20
.17
.19
.195
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy 6 pairs of socks for $10.98, what is the unit price?
$1.83
$1.85
$1.90
$1.38
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is the better buy? Shampoo A is $4.59 for 32 ozs. and shampoo B is $8.86 for 46 ozs.?
Shampoo A
Shampoo B
Both are equally good
Neither A or B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Eddie buys new ear buds for $107.36, he gives the store clerk $120.00, what change should he get back?
$11.64
$9.46
$12.64
$20.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many months are in 4 years?
36
60
24
48
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You just rented a new apartment and you pay $950.00 every month, this is a
Variable expense
Periodic expense
Fixed expense
Random expense
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Caleb is buying a new surfboard for $670.00, he has only 5 months to save, what does he need to save each month?
$143.00
$128.00
$134.00
$138.00
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Glizzy Gobbler Test
Quiz
•
KG - University
14 questions
Quiz o kotach
Quiz
•
11th Grade
10 questions
WE quiz
Quiz
•
6th - 10th Grade
15 questions
Ancient India and China
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
cooling system theory
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
UTS KOMPAK XI-1
Quiz
•
11th - 12th Grade
10 questions
health science 11
Quiz
•
11th Grade
15 questions
MINECRAFT BRUH
Quiz
•
KG - Professional Dev...
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Special Education
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
26 questions
Christmas Movie Trivia
Lesson
•
8th Grade - Professio...
15 questions
Christmas Song Emoji Pictionary
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Christmas Movies
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Exploring Christmas Traditions Through Cartoons
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
