Proportional Relationship Practice

Proportional Relationship Practice

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Graphs & C.O.P.

Proportional Graphs & C.O.P.

7th - 8th Grade

20 Qs

Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

7th Grade

19 Qs

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

7th - 9th Grade

12 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships with Tables

Proportional Relationships with Tables

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships with Tables/Equations

Proportional Relationships with Tables/Equations

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships and Slope

Proportional Relationships and Slope

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationship Practice

Proportional Relationship Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.EE.C.9, 7.RP.A.2D

+8

Standards-aligned

Created by

EMMA SCHMICH

Used 7+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does the chart display a proportional relationship?

Yes, and the unit rate changes

Yes, the unit rate is $27 per ticket

Yes, the unit rate is $37 per ticket

No, not proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does the chart display a proportional relationship?

Yes, and the unit rate is $4.35

Yes, the unit rate is $24.35 per pound

Yes, the unit rate changes

No, not proportional

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does the chart display a proportional relationship?

Yes, and the unit rate is 25 pages read per hour

Yes, the unit rate is 20 pages per hour

Yes, the unit rate changes

No, not proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does the chart display a proportional relationship?

Yes, and the unit rate is 4 miles per hour

No, not proportional

Yes, the unit rate changes

Yes, the unit rate is 40 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does the chart display a proportional relationship?

Yes, and the unit rate is 3 pens per box

No, not proportional

Yes, the unit rate changes

Yes, the unit rate is 3 pillows per bed

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does the chart display a proportional relationship?

Yes, and the unit rate is 3 muffins per package

Yes, the unit rate changes

No, not proportional

Yes, the unit rate is 6 muffins per pack

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The relationship is not proportional because the graph does not pass through the origin.

The relationship is proportional because as time increases the diameter of the tree also increases.

The relationship is not proportional because the graph is not a straight line.

The relationship is proportional because the graph is a straight line.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

CCSS.6.SP.B.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?