Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Tikeshia Adams
Used 41+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
x=7
x=4
x=2
x=3
Tags
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Janice bought 4 oranges for $3.40. What is the unit price?
$0.50
$0.85
$0.40
$3.40
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12 is 30% of _____
40
12
30
100
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Earl runs 75 meters in 30 seconds. How many meters does Earl run per second?
5.2
6:6
4.6
2.5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
Miles and cars
Miles and hours
Miles only
Hours only
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percent Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
5th - 7th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
PROPORTIONS

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade