Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 7.RP.A.3

+9

Standards-aligned

Created by

Tikeshia Adams

Used 45+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 x5=810\frac{x}{5}=\frac{8}{10}  

x=7

x=4

x=2

x=3

Tags

CCSS.3.NF.A.3B

CCSS.4.NF.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Janice bought 4 oranges for $3.40. What is the unit price?

$0.50

$0.85

$0.40

$3.40

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

12 is 30% of _____

40

12

30

100

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Earl runs 75 meters in 30 seconds. How many meters does Earl run per second?

5.2

6:6

4.6

2.5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

Miles and cars

Miles and hours

Miles only

Hours only

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

This morning, Albert took a history test. He got 76 problems right and 19 problems wrong. What percentage did Albert get right?

80%
75%
25%

Tags

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?