3.1 - 3.4 Review Accel

3.1 - 3.4 Review Accel

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Hình học 7: Ôn tập

Hình học 7: Ôn tập

7th Grade

20 Qs

เรขาคณิตวิเคราะห์

เรขาคณิตวิเคราะห์

7th - 12th Grade

20 Qs

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

4th - 9th Grade

20 Qs

Assessment #6 (Chp5-7 F1)

Assessment #6 (Chp5-7 F1)

7th - 8th Grade

15 Qs

math,cray6

math,cray6

7th Grade

16 Qs

groep 6 insecten quiz

groep 6 insecten quiz

1st - 12th Grade

15 Qs

Alajabar

Alajabar

7th Grade

15 Qs

MATEMÁTICAS 5º PRIMER TRIMESTRE

MATEMÁTICAS 5º PRIMER TRIMESTRE

5th - 7th Grade

15 Qs

3.1 - 3.4 Review Accel

3.1 - 3.4 Review Accel

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
5.NF.B.3, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2

+9

Standards-aligned

Created by

Eugene Schatz

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

what is the ratio of seals to turtles?

5 : 3
3 to 5
3 of 5
3 : 8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the ratio of boys to girls is 5:7, and there are 35 girls, how many boys are there?

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah spent 15 minutes on the phone routing 5 phone calls.  If she routes 12 phone calls, how much time will Kennedy spend on the phone in total?  

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72

15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Neither

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?