Set Up Proportions

Set Up Proportions

6th - 7th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Compare/Order Rational Numbers

Compare/Order Rational Numbers

6th Grade

12 Qs

Unit 1 Ratios and Rates

Unit 1 Ratios and Rates

5th - 6th Grade

12 Qs

unitary method

unitary method

5th - 6th Grade

6 Qs

What does this point mean?

What does this point mean?

7th Grade

8 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

CFA1 Unit 1 Review

CFA1 Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Find the Unit Rate

Find the Unit Rate

6th - 9th Grade

10 Qs

Set Up Proportions

Set Up Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2C, 7.RP.A.3, 7.RP.A.2A

+1

Standards-aligned

Created by

Elizabeth Helms

Used 75+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Set up the following proportion:


Pens are 3 for $0.69 at the supply store. What proportion can be used to find c, the amount it will cost Mrs. Faber to buy 180 pens?

 3 pens0.69 dollars=c180 pens\frac{3\ pens}{0.69\ dollars}=\frac{c}{180\ pens} 

 0.69 dollars180 pens=c3 pens\frac{0.69\ dollars}{180\ pens}=\frac{c}{3\ pens} 

 3 pens0.69 dollars=180 pensc\frac{3\ pens}{0.69\ dollars}=\frac{180\ pens}{c} 

Tags

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Set up the following proportion:


It cost Jericho and his 3 friends $20 to get into the skating rink. What proportion can be used to find c, the amount it will cost Jericho’s parents if they have Jericho’s birthday party at the skating rink and pay for Jericho and all 24 of his classmates?

 4 people20 dollars=25 peoplec\frac{4\ people}{20\ dollars}=\frac{25\ people}{c} 

 20 dollars25 people=c4 people\frac{20\ dollars}{25\ people}=\frac{c}{4\ people} 

 c25 people=4 dollars20 dollars\frac{c}{25\ people}=\frac{4\ dollars}{20\ dollars} 

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Set up this proportion:


Vito uses 9 liters of water to water 24 flower pots. He is wondering how many liters of water (w), it would take to water 40 flower pots. He assumes he'll use the same amount of water on each pot.

9 L40 pots=w24 pots\frac{9\ L}{40\ pots}=\frac{w}{24\ pots}

9 L24 pots=w40 pots\frac{9\ L}{24\ pots}=\frac{w}{40\ pots}

24 pots9 L=w40 pots\frac{24\ pots}{9\ L}=\frac{w}{40\ pots}

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Set up the following proportion:


Alice earned $20.40 in 3 hours. At the same rate, what would Alice make in 8 hours?


20.403 hours=x8 hours\frac{20.40}{3\ hours}=\frac{x}{8\ hours}

8 hours20.40=x3 hours\frac{8\ hours}{20.40}=\frac{x}{3\ hours}

3 hoursx=20.408 hours\frac{3\ hours}{x}=\frac{20.40}{8\ hours}

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this a proportion?


*Are they equivalent fractions?*

True

False

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

We can tell if ratios are proportional by...

top times top, bottom times bottom

flipping the second and multiplying

Cross Multiplying (Butterfly!!!)

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL proportions that are set up correctly.

Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3