Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Relationships

Linear Relationships

7th - 9th Grade

19 Qs

Module 1 Topic A and B Review 2020

Module 1 Topic A and B Review 2020

7th - 8th Grade

19 Qs

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

7th Grade

15 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

7th - 12th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

20 Qs

Independent & Dependent Variable (VA Math 8 SOL 8.16c)

Independent & Dependent Variable (VA Math 8 SOL 8.16c)

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Proportionality Graphs, Tables, and Equations

7th Grade

20 Qs

Slope Word Problems and Graphs

Slope Word Problems and Graphs

7th - 8th Grade

13 Qs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.EE.C.9, 6.RP.A.2, 8.EE.B.5

+16

Standards-aligned

Created by

John Wetmore

Used 17+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$100 is earned for every 2 hours worked
$500 is earned for every 8 hours worked
$200 is earned for every 3 hours worked

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Which statement matches the graph?
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Write an equation in slope-intercept form for this relationship.

y = 1/5x

y = 1/2x

y = 2x

y = 5x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
How much does it cost to have your lawn mowed for 2 hours?
$16
$17
$18
$19

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the total cost of tickets if there are 7 adults?
$600
$75
$500
$525

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?