Study Aide: Unit #7: Ratios, Rates & Proportional Relations

Study Aide: Unit #7: Ratios, Rates & Proportional Relations

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Combined Weekly Assessment

7th Grade Combined Weekly Assessment

M1 Test Prep

M1 Test Prep

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Unit 5 B (Honors) Proportional Relationships & Percentage Rates

Unit 5 B (Honors) Proportional Relationships & Percentage Rates

Rates, Ratios, and Proportional Relationships

Rates, Ratios, and Proportional Relationships

Chapter 1 Review for Quiz (Lessons 1, 2, 4)

Chapter 1 Review for Quiz (Lessons 1, 2, 4)

Review Proportions

Review Proportions

Ratios Proportions Unit 3 Practice

Ratios Proportions Unit 3 Practice

Study Aide: Unit #7: Ratios, Rates & Proportional Relations

Study Aide: Unit #7: Ratios, Rates & Proportional Relations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2C

+8

Standards-aligned

Created by

Erin Pfundt

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which ratio does NOT belong with the other three?

1 : 3

12 : 4

13: 39

14: 42

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ty is buying donuts for his PAWS class. A pack of 12 donuts costs $3.25. Which EXPRESSION below could TY use to determine the cost of 1 donut?

12 x 3.25

3.25 / 12

3.25 x 12

12 / 3.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A sporting goods store sells three different packs of tennis balls. Which pack is the best buy? (Hint: cheapest unit price).

The 4 pack costing $11.49.

The 6 pack costing $16.79.

The 9 pack costing $22.99.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ryan earns $22 busing tables in  1 341\ \frac{3}{4}  hours. How much does he "earn per hour"?

$12.57 / hour

$17.6 / hour

$38.50 / hour

$12.5 / hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jeremy can row  38\frac{3}{8}  of a mile in  14\frac{1}{4}  of an hour. What is the unit rate that describes the miler per hour?

 1 12miles per hour1\ \frac{1}{2}miles\ per\ hour  

 34miles per hour\frac{3}{4}miles\ per\ hour  

 1 12hours per mile1\ \frac{1}{2}hours\ per\ mile  

 34 hours per mile\frac{3}{4}\ hours\ per\ mile  

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The girl scoot troop hikes  23\frac{2}{3}  mile every  12\frac{1}{2}  hour.  Find the speed of the troop in miles per hour.

 1 14mph1\ \frac{1}{4}mph  

 34mph\frac{3}{4}mph  

 1 13mph1\ \frac{1}{3}mph  

 1 13hpm1\ \frac{1}{3}hpm  

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A proportional relationship is shown. Find the constant of proportionality.

0.29

2.9

0.34

3.4

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?