Study Aide: Unit #7: Ratios, Rates & Proportional Relations
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Erin Pfundt
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which ratio does NOT belong with the other three?
1 : 3
12 : 4
13: 39
14: 42
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ty is buying donuts for his PAWS class. A pack of 12 donuts costs $3.25. Which EXPRESSION below could TY use to determine the cost of 1 donut?
12 x 3.25
3.25 / 12
3.25 x 12
12 / 3.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A sporting goods store sells three different packs of tennis balls. Which pack is the best buy? (Hint: cheapest unit price).
The 4 pack costing $11.49.
The 6 pack costing $16.79.
The 9 pack costing $22.99.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ryan earns $22 busing tables in hours. How much does he "earn per hour"?
$12.57 / hour
$17.6 / hour
$38.50 / hour
$12.5 / hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jeremy can row of a mile in of an hour. What is the unit rate that describes the miler per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The girl scoot troop hikes mile every hour. Find the speed of the troop in miles per hour.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A proportional relationship is shown. Find the constant of proportionality.
0.29
2.9
0.34
3.4
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
7th Grade Combined Weekly Assessment
Quiz
•
0 questions
M1 Test Prep
Quiz
•
0 questions
Proportional Reasoning
Quiz
•
0 questions
Unit 5 B (Honors) Proportional Relationships & Percentage Rates
Quiz
•
0 questions
Rates, Ratios, and Proportional Relationships
Quiz
•
0 questions
Chapter 1 Review for Quiz (Lessons 1, 2, 4)
Quiz
•
0 questions
Review Proportions
Quiz
•
0 questions
Ratios Proportions Unit 3 Practice
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
