MONEY

MONEY

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money, Profit and Loss

Money, Profit and Loss

4th Grade

15 Qs

REVISION (TIME, MONEY, FRACTION)

REVISION (TIME, MONEY, FRACTION)

2nd - 4th Grade

10 Qs

Addition Subtraction Money

Addition Subtraction Money

3rd Grade - University

15 Qs

Class IV Money Rupees to Paise

Class IV Money Rupees to Paise

4th Grade

10 Qs

money

money

3rd - 4th Grade

10 Qs

Rupees and Paise - Problem based

Rupees and Paise - Problem based

3rd - 4th Grade

13 Qs

Addition and Subtraction of Money

Addition and Subtraction of Money

3rd - 4th Grade

10 Qs

Money

Money

3rd - 5th Grade

10 Qs

MONEY

MONEY

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Sreeja Rajesh

Used 175+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

₹ 48.75 = --------paise

48.75 paise

487.5 paise

4875 paise

48750 paise

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

₹ 2 = --------paise

2 paise

20 paise

200 paise

2000 paise

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Add ₹ 4.50 and 50 paise

₹ 5.10

₹5

₹4

₹4.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Subtract ₹35 from ₹100

₹65

₹135

₹75

₹70

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

3450 paise = ---------rupees --------paise

3 rupees 45 paise

34 rupees 5 paise

34 rupees 50 paise

345 rupees

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the cost of 1kg wheat is ₹3.50, find the cost of 2kg of wheat

₹35

₹7.00

₹6.00

₹5.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Divide ₹ 12.50 by 2

₹ 12.25

₹ 6.50

₹ 6.25

₹ 6.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?