Markup

Markup

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Markup and Markdown

Markup and Markdown

7th Grade

20 Qs

March 22nd Percent Change - 7th Grade

March 22nd Percent Change - 7th Grade

7th Grade

20 Qs

Markup and Markdown Problems

Markup and Markdown Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

Chp 2.6 (Day 4) - Total cost - Markup and Selling Price

Chp 2.6 (Day 4) - Total cost - Markup and Selling Price

7th Grade

20 Qs

Percents in the World

Percents in the World

6th - 8th Grade

12 Qs

Discount and Markup

Discount and Markup

7th Grade

12 Qs

Percent Discount and Markup

Percent Discount and Markup

7th Grade

19 Qs

Discounts and Markup Review

Discounts and Markup Review

7th Grade

10 Qs

Markup

Markup

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 7.RP.A.2, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Ashley Goldman

Used 237+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 A store pays $1.50 for a bag of candy.  If the store wants to mark-up the price 60%, for how much will the store sell the bag of candy?

$0.60
$2.40
$0.90
$6.00

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store pays $32.00 for each video game. The store’s percent of mark up is 75%. Which shows the retail price of the video game?

$60.00

$56.00

$24.00

$8.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store has a 20% markup on bottle of soda.  The bottle of soda costs the store $1.25. Find the selling price. Round to nearest cent if necessary.
$1.5
$1.50
$0.25
$1.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Mrs. Allison buys Gucci bags wholesale for $28.00 and marks them up 900% to sell on her online store, what is the selling price of the bags?

$280.00

$252.00

$928.00

$224.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A computer store used a markup rate of 40%. Find the selling price of a computer game that costs $25.

$35.50

$15

$33

$35

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

American Eagle sells jeans for $49.99 after marking up the price by $13.50. What is the cost to American Eagle for the jeans?

$63.49

$3.70

$27.00

$36.49

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Walmart sells toothbrushes for $3.50 a pack but only pays $1.15 for them. What is the markup rate based on selling price?

204%

67%

235%

33%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?