Linear Equations & Inequalities Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Melissa Bolden
Used 119+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which operations would you use to solve for "x" in the following equation?
x/2 + 4 = 7
Divide by 2 on both sides of the equation, and add 4 to both sides of the equation.
Add 4 on both sides of the equation, and divide by 2 on both sides of the equation.
Subtract 4 on both sides of the equation, and multiply by 2 on both sides of the equation.
Subtract 4 on both sides, and divide by 2 on both sides of the equation.
Tags
CCSS.HSA.REI.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Timothy bought a soda for $1.25 and candy bars for $0.30 each. If he spent a total of $2.15, which equation could he use to represent the situation?
1.25x + 0.30 = 2.15
0.30x + 1.25 = 2.15
2.15x + 0.30 = 1.25
0.30x + 2.15 = 1.25
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Timothy bought a soda for $1.25 and candy bars for $0.30 each. He spent a total of $2.15. Solve the equation from the previous question. The correct answer is...
3 sodas
6 candy bars
6 sodas
3 candy bars
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Trisha bought 5 shirts and a pair of sneakers that costs $95. She spent a total of $170. Write an equation to find "s", the cost of each shirt.
5s + 95 = 170
95s + 5 = 170
95 + 5 = 170
170 = 95s + 5
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Trisha bought 5 shirts and a pair of sneakers that costs $95. She spent a total of $170. Using the equation from the previous question, solve for the cost of each shirt.
$17
$17.17
$15.15
$15
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
There is more than one method that can be used to solve the following equation. Select all of the correct methods that you could use.
1/2 ( x - 6) = 10
Distribute 1/2 to the x and the 6, add 3, and then divide by 1/2 on both sides.
Add 6 to both sides and then divide by 1/2 on both sides.
Divide 1/2 on both sides and then add 6 to both sides.
Multiply by 1/2 on both sides and then subtract 6 on both sides.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
In order to watch a movie at the theater, you must purchase an $8 ticket. If snacks are $4 each, how many possible snacks could you purchase with $20?
Write an inequality for the situation.
4s + 8 < 20
4s + 8 < 20
8s + 4 > 20
8s + 4 > 20
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
