Semester 1 Exam Practice - 7th Grade

Semester 1 Exam Practice - 7th Grade

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATH QUIZ

MATH QUIZ

7th Grade

10 Qs

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

7th Grade

9 Qs

Polígonos_Clasificación

Polígonos_Clasificación

7th - 8th Grade

10 Qs

2年级数学(数据处理三)

2年级数学(数据处理三)

1st - 10th Grade

10 Qs

Central Tendency (Ungrouped Data)

Central Tendency (Ungrouped Data)

7th Grade

10 Qs

latihan Bilangan bulat

latihan Bilangan bulat

7th Grade

10 Qs

حل اختبار الفصل الثاني

حل اختبار الفصل الثاني

7th Grade

11 Qs

4A SUMA Y RESTA CON  NOTACION CIENTIFICA

4A SUMA Y RESTA CON NOTACION CIENTIFICA

4th - 11th Grade

12 Qs

Semester 1 Exam Practice - 7th Grade

Semester 1 Exam Practice - 7th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.NS.A.2A, 6.NS.C.7C, 6.NS.B.3

+5

Standards-aligned

Created by

Larry Parker

Used 8+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of these pairs of numbers will have a positive sum and a negative product?

4 and -2

-3 and -3

4 and 2

-3 and 3

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

CCSS.7.NS.A.2B

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Which expression is equivalent to 2/5?

 25\frac{2}{5}  

 25\frac{-2}{5}  

 25\frac{-2}{-5}  

 (25)-\left(\frac{-2}{-5}\right)  

Tags

CCSS.6.NS.C.7C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 42÷7 = ?-42\div7\ =\ ?  


-6

-7

7

6

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

CCSS.7.NS.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Randy and his family took a 3-day trip. They drove 200 miles on the first day, 150 miles on the second day, and 400 miles on the third day. If the entire trip took 10 hours, what was the average driving speed?

80 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

75 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which unit rate choice would be equal?

$10 for 5 boxes; $3 for 1 box

$9 for 3 boxes; $3 for 1 box

$12 for 3 boxes; $3 for 1 box

$20 for 4 boxes; $3 for 1 box

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sammi went shopping for school supplies. She bought 6 pens for $1.49 each, 3 notebooks for $1.79 each, and a calculator for $29.67. How much did Sammi spend on school supplies, to the nearest dollar?

50

40

43

44

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 415 ÷ 35 =\frac{4}{15}\ \div\ \frac{3}{5}\ =  

 49\frac{4}{9}  

 715\frac{7}{15}  

 1315\frac{13}{15}  

 425\frac{4}{25}  

Tags

CCSS.6.NS.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?