Unit 3 Test REVIEW

Unit 3 Test REVIEW

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Four Digit Subtraction and Addition

Four Digit Subtraction and Addition

4th Grade - University

15 Qs

Adding Simple Numbers

Adding Simple Numbers

2nd Grade - University

15 Qs

Multiplication or Division Word Problems

Multiplication or Division Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Adding and Subtracting Within 1000

Adding and Subtracting Within 1000

2nd Grade - University

12 Qs

Multi-Digit Division and Multiplication

Multi-Digit Division and Multiplication

5th Grade - University

15 Qs

Number and Operations

Number and Operations

5th Grade - University

15 Qs

Operations of Whole Numbers

Operations of Whole Numbers

5th Grade - University

15 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade - University

11 Qs

Unit 3 Test REVIEW

Unit 3 Test REVIEW

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3A

+3

Standards-aligned

Created by

Vanessa Powley

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

1. Does the following table represent a proportional relationship and if so, what is the constant of proportionality?

a) Not proportional

b) Proportional, k = 66

c) Proportional, k = 1/22

d) Proportional, k = 22

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

2. Which size ice cream dessert gives you the best price per ounce? (the abbreviation for ounce is oz)

a) 5 oz for $1.50

b) 10 oz for $2.00

c) 4 oz for $1.00

d) 20 oz for $3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

3. The ratio of teachers to students is 1 to 20. What is an equivalent ratio?

a) 40 to 2

b) 20 to 1

c) 11 to 21

d) 5 to 100

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

4. Tyrese drove 42 miles and used 3 gallons of gas. How many gallons of gas will he use if he drives 77 miles?

a) 1.83 gallons

b) 14 gallons

c) 5.5 gallons

d) 1,078 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

5. The scale model of a train is 1 inch is 16.5 feet. One of the cars of the model train is 3 inches long. What is the length, in feet, of the actual train car?

a) 49.5 feet

b) 17.5 feet

c) 56.9 feet

d) 5.5 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

6. The cost of oranges at a farm market is proportional to the number of pounds of oranges purchased. Maxine paid $8.55 for a 3 pound bag of oranges. If C represents the cost, in dollars, and p represents the number of pounds of oranges purchased, which equation represents this relationship?

a) C = 8.55p

b) C = 2.85p

c) C = 3p

d) C = 25.65p

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Simone is purchasing candy corns for Halloween. What is the unit price for 1 ounce of candy corns?

a) It costs $1.50 for each ounce of candy corns.

b) It costs $2.50 for each ounce of candy corns.

c) It costs $3.50 for each ounce of candy corns.

d) It costs $4.50 for each ounce of candy corns.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?