Unit 3 Test REVIEW
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Vanessa Powley
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
1. Does the following table represent a proportional relationship and if so, what is the constant of proportionality?
a) Not proportional
b) Proportional, k = 66
c) Proportional, k = 1/22
d) Proportional, k = 22
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
2. Which size ice cream dessert gives you the best price per ounce? (the abbreviation for ounce is oz)
a) 5 oz for $1.50
b) 10 oz for $2.00
c) 4 oz for $1.00
d) 20 oz for $3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3. The ratio of teachers to students is 1 to 20. What is an equivalent ratio?
a) 40 to 2
b) 20 to 1
c) 11 to 21
d) 5 to 100
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
4. Tyrese drove 42 miles and used 3 gallons of gas. How many gallons of gas will he use if he drives 77 miles?
a) 1.83 gallons
b) 14 gallons
c) 5.5 gallons
d) 1,078 gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
5. The scale model of a train is 1 inch is 16.5 feet. One of the cars of the model train is 3 inches long. What is the length, in feet, of the actual train car?
a) 49.5 feet
b) 17.5 feet
c) 56.9 feet
d) 5.5 feet
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
6. The cost of oranges at a farm market is proportional to the number of pounds of oranges purchased. Maxine paid $8.55 for a 3 pound bag of oranges. If C represents the cost, in dollars, and p represents the number of pounds of oranges purchased, which equation represents this relationship?
a) C = 8.55p
b) C = 2.85p
c) C = 3p
d) C = 25.65p
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Simone is purchasing candy corns for Halloween. What is the unit price for 1 ounce of candy corns?
a) It costs $1.50 for each ounce of candy corns.
b) It costs $2.50 for each ounce of candy corns.
c) It costs $3.50 for each ounce of candy corns.
d) It costs $4.50 for each ounce of candy corns.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Números inteiros - 7º
Quiz
•
7th Grade
14 questions
7-rasyonel sayılarla işlemler
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Perbandingan pada suhu
Quiz
•
4th - 12th Grade
10 questions
Integers revision
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Review vocabulary
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Maths Revision Quiz (1) - Grade 3
Quiz
•
3rd Grade - University
14 questions
Nets of Rectangular and Triangular Prisms
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Undefined Terms and Subsets of a Line
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
ELA Advisory Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distribute and Combine Like Terms
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
proportional relationships in tables graphs and equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
27 questions
Calculate Operations with Rational Numbers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving two-step equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
