Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade

Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Benchmark 2 Review

Benchmark 2 Review

6th Grade

14 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Fractions Test Review

Fractions Test Review

6th Grade

16 Qs

Double Number Line

Double Number Line

6th Grade

10 Qs

Units of Measurement using Proportions

Units of Measurement using Proportions

6th Grade

10 Qs

Fractions EOG

Fractions EOG

4th Grade - University

10 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade

Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Suzanne Senzig

Used 49+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of cars to trucks in a shopping mall is 9 to 6. What is the ratio of trucks to total?

6 to 15

6 to 9

9 to 15

6 to 18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which rate describes a unit rate of 6:1?

45 miles in 9 hours

$35 for 5 sets of markers

12 tires for 3 cars

30 miles in 5 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What are the values of the missing numbers?

4 nuts, 9 raisins

6 nuts, 12 raisins

12 nuts, 6 raisins

6 raisins 12 nuts

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

12

21

28

30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Grandma measured out 2 yards of material. How many inches was this?

72 inches

36 inches

100 inches

23 inches

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Leah makes $9.50 an hour and she works 36 hours this week. how much will her paycheck be before taxes?

$3420

$95

$277

$342

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When three friends put their money together to buy a large pizza, they had a total of $14.67. The pizza cost $15. How much more money do they need to purchase the pizza?

$0.33

$1.33

$33

$29.67

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?