Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
Suzanne Senzig
Used 49+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of cars to trucks in a shopping mall is 9 to 6. What is the ratio of trucks to total?
6 to 15
6 to 9
9 to 15
6 to 18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which rate describes a unit rate of 6:1?
45 miles in 9 hours
$35 for 5 sets of markers
12 tires for 3 cars
30 miles in 5 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are the values of the missing numbers?
4 nuts, 9 raisins
6 nuts, 12 raisins
12 nuts, 6 raisins
6 raisins 12 nuts
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12
21
28
30
Tags
CCSS.4.MD.B.4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Grandma measured out 2 yards of material. How many inches was this?
72 inches
36 inches
100 inches
23 inches
Tags
CCSS.4.MD.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Leah makes $9.50 an hour and she works 36 hours this week. how much will her paycheck be before taxes?
$3420
$95
$277
$342
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When three friends put their money together to buy a large pizza, they had a total of $14.67. The pizza cost $15. How much more money do they need to purchase the pizza?
$0.33
$1.33
$33
$29.67
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Tablas del 6 y 7
Quiz
•
1st - 12th Grade
12 questions
Graniastosłupy
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Kecepatan dan Debit
Quiz
•
4th - 8th Grade
18 questions
Wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
1st - 6th Grade
20 questions
násobek a dělitel
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Intervalos
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
الكسور
Quiz
•
6th Grade
10 questions
OPERACIONES COMBINADAS
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
