1st semester Final Exam

1st semester Final Exam

5th - 6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

% klasa 3 zsz (25 min.)

% klasa 3 zsz (25 min.)

1st - 6th Grade

20 Qs

Decimal to fraction  and vice versa

Decimal to fraction and vice versa

6th Grade

20 Qs

Toán 8

Toán 8

3rd - 12th Grade

15 Qs

Measures of Central Tendency (ungrouped data)

Measures of Central Tendency (ungrouped data)

6th - 7th Grade

15 Qs

六年级数学

六年级数学

2nd - 5th Grade

20 Qs

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

JARING-JARING BANGUN RUANG

JARING-JARING BANGUN RUANG

5th Grade

17 Qs

061-math-ma-w18-(ondalık gösterimler-quizizz)

061-math-ma-w18-(ondalık gösterimler-quizizz)

6th Grade

18 Qs

1st semester Final Exam

1st semester Final Exam

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 6.NS.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Renee Burton

Used 16+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 10.269
What digit is in the tenths place?
6
9
0
2

Tags

CCSS.5.NBT.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

23.45

What digit is in the ones place?

2

3

4

5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If each shirt costs $6.90 and you buy 5 of them.  How much do they cost in all?
$34.50
$44.50
$55.50
$790.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Kelly has $20. She spends $2.15 on a Slurpee and $6.58 on candy. How much money does Kelly have left?
$28.73
$11.27
$17.85
$13.42

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ned and Sarah were running a relay race. The race was 22.01 kilometers total. If Ned ran 9.41 kilometers how far did Sarah run?
12.6 km
31.42 km
12.6 runs
31.42 Sarahs

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

52.2 X 1.6

83

8352

8.352

83.52

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?
$7.50
$8.50
$10.50
$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?