Solving Multi-Step Word Problems (3)_CS_13.5

Solving Multi-Step Word Problems (3)_CS_13.5

3rd - 5th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 X and Division Assessment

Unit 3 X and Division Assessment

5th Grade

10 Qs

Solving Multi Step Word Problems Review

Solving Multi Step Word Problems Review

4th Grade

10 Qs

Unit 4 Assessment Review

Unit 4 Assessment Review

4th Grade

10 Qs

Word Problems with Variables

Word Problems with Variables

4th Grade

10 Qs

Basic Word Problems

Basic Word Problems

2nd - 4th Grade

10 Qs

Solving Multi-Step Real World Problems

Solving Multi-Step Real World Problems

4th - 5th Grade

10 Qs

word problems 3rd

word problems 3rd

3rd Grade

10 Qs

Multiplication. 2 digit by 1 digit

Multiplication. 2 digit by 1 digit

3rd Grade

10 Qs

Solving Multi-Step Word Problems (3)_CS_13.5

Solving Multi-Step Word Problems (3)_CS_13.5

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 5th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 6.NS.B.3, 3.OA.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Jacqui C.

Used 2+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Ava bought a sandwich for $5.25, a bowl of soup for $3.15, a bag of chips for $1.25 and two cookies for $0.75 each. If she had $20.00 how much change did she get back?

$9.60

$11.15

$8.85

$8.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Belle bought 5 packs of white T-shirts and 3 packs of blue T-shirts for her basketball team. The white T-shirts come in packs of 2, and the blue T-shirts come in packs of 6. How many T-shirts did Belle buy in all?
28
16
18
10

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Janet's mother gave her $76 to go to the store. Janet bought 2 loaves of bread and 4 cartons of orange juice. Each loaf of bread cost $5 and each carton of orange juice cost $3. How much money does Janet have left?
68
54
84
20

Tags

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ronnie needs 101 cupcakes for a birthday party. He already has 21 chocolate cupcakes and 33 vanilla cupcakes. How many more cupcakes should Ronnie buy?
80
113
47
68

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

Tags

CCSS.7.EE.B.3