Rates & Unit Rates Review

Rates & Unit Rates Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

6th Grade

15 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates Review

Ratios, Rates & Unit Rates Review

5th - 8th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates Review

Rates & Unit Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Lauran Reese

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a ratio that compares

a part to a part.

a part to a whole.

quantities with different units.

quantities with the same units.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

miles and hours.

miles and cars.

hours only.

miles only.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you walk to school at a rate of 3 miles per hour, how long will it take you to walk 6 miles?

1 hour

2 hours

3 hours

6 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which

one of the quantities is 1.

the quantities add up to 1.

both of the quantities are 1.

neither of the quantities is 1.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Cody makes $10 an hour at his after school job, how many hours will it take him to earn $150?

1.5 hours

10 hours

15 hours

20 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost her?

Write the fraction 14 gallons/$35, and divide the top and bottom by 35.

Write the fraction $35/14 gallons, and divide the top and bottom by 14.

Write the fraction $35/14 gallons, and multiply the top and bottom by 14.

Write the fraction 14 gallons/$35, and subtract 35 from the top and bottom.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 15 books cost $90, what is the unit price?

$5 per book

$6 per book

$9 per book

$10 per book

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?