A rate is a ratio that compares

Rates & Unit Rates Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Lauran Reese
Used 11+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
a part to a part.
a part to a whole.
quantities with different units.
quantities with the same units.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
miles and hours.
miles and cars.
hours only.
miles only.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If you walk to school at a rate of 3 miles per hour, how long will it take you to walk 6 miles?
1 hour
2 hours
3 hours
6 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which
one of the quantities is 1.
the quantities add up to 1.
both of the quantities are 1.
neither of the quantities is 1.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Cody makes $10 an hour at his after school job, how many hours will it take him to earn $150?
1.5 hours
10 hours
15 hours
20 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost her?
Write the fraction 14 gallons/$35, and divide the top and bottom by 35.
Write the fraction $35/14 gallons, and divide the top and bottom by 14.
Write the fraction $35/14 gallons, and multiply the top and bottom by 14.
Write the fraction 14 gallons/$35, and subtract 35 from the top and bottom.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 15 books cost $90, what is the unit price?
$5 per book
$6 per book
$9 per book
$10 per book
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates
Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
rates conversions
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function
Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
