Money, Money, Money.... (No, it's not an ABBA quiz)

Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 6th Grade
•
Hard

Emma Chak
Used 8+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have £10
You buy a cinema ticket for £6.50
How much change should you have?
£2.50
£3.50
£4.50
£3.00
Answer explanation
You should have £3.50 change because £10 - £6.50 = £3.50.
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Meryl has £8.25. What combination of notes/coins could she have?
Tick all the correct answers.
£5, 10p, 5p, 5p, 2p
4 £1 coins, 4 £2 coins, 20p and 5p
£5, £2, £1, 10p, 10p, 2p, 2p, 1p
6 £1 coins, 2 50p coins, 20p and 5p
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Pierce has 2 £5 notes, 1 £10 note and 3 £2 coins. How much money does he have? (write your answer in numbers with the £ symbol)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Amanda has £5 pocket money every week. How long will it take for her to save £35?
5 weeks
7 weeks
3 weeks
9 weeks
Answer explanation
It will take Amanda 7 weeks to save £35 because 5 x 7 = 35.
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Colin gets £42 pocket money every 4 weeks
Julie gets £12 pocket money every week
Tick all of the true statements below.
Julie gets more money than Colin per week
Colin gets more money than Julie per week
They both get the same amount of money per week
Julie gets £48 every 4 weeks
Answer explanation
Julie gets more money than Colin per week because she gets £12 every week compared to Colin's £10.50 per week. Julie also gets £48 every 4 weeks.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Christine is paid £13 for 2 hours babysitting. How much is she paid per hour?
£5.50
£6
£6.50
£7
Answer explanation
To find the hourly rate, divide the total pay by the number of hours worked: £13 / 2 hours = £6.50 per hour. Therefore, Christine is paid £6.50 per hour.
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
One banana costs 15p
How much do 4 bananas cost?
Tick all of the correct answers.
£0.75
£0.60
75p
60p
Answer explanation
To find the cost of 4 bananas, multiply the cost of 1 banana by 4. 15p x 4 = 60p or £0.60, so the correct answers are 60p and £0.60.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Firstgrade Coins

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Money Totals

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
British Money

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Maths- Money

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Coin Totals

Quiz
•
2nd Grade - University
13 questions
UK Money

Quiz
•
3rd Grade
13 questions
Money

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Coins UK

Quiz
•
2nd - 3rd Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade