William is comparing the distance he traveled by car and the time it took him to travel that distance. He is calculating a rate, which is a ratio that compares
RP.1 Review - Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium

Millie Norwood
Used 10+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Aria went to the store to buy some apples. She noticed that the price of apples was given as a unit rate. This means that the unit in the denominator is:
0
3
1
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Samuel wants to find out how many miles per hour (mph) he can run. What mathematical operation should he use to calculate the unit rate?
addition
subtraction
multiplication
division
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Emma goes to a farmer's market and buys 8 pounds of strawberries for $14. What is the cost per pound of strawberries?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Emma and Grace went on a road trip together. They traveled 450 miles in 6 hours. What was their average speed during the trip?
75 miles per hour
0.013 miles per hour
750 miles per hour
13 miles per hour
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Sophia and Henry go on a hike every Sunday for 4 hours and burn a total of 465 calories. Find the unit rate of calories burned per hour.
116 calories per hour
86 calories per hour
0.0086 calories per hour
116.25 calories per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Luna is planning a Halloween party and wants to buy candy corn for her guests. She finds two options at the grocery store: a 22-ounce bag for $2.64 and a 40-ounce bag for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy for Luna?
22 ounce bag
40 ounce bag
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
25 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
26 questions
Ratio and Rate Quiz

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Ratio, rates, and unit rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
25 questions
Applying Rate and Ratio Reasoning

Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
Investigating Rate, Ratio and Proportional Reasoning

Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
26 questions
Unit Rates & Fractional Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade