RP.1 Review - Unit Rates

RP.1 Review - Unit Rates

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

25 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

25 Qs

Unit Rates & Fractional Unit Rates

Unit Rates & Fractional Unit Rates

6th - 8th Grade

26 Qs

Comparing Proportional Relationships

Comparing Proportional Relationships

7th - 8th Grade

25 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

26 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

25 Qs

Mid-Chapter 5 Review

Mid-Chapter 5 Review

7th Grade

25 Qs

Unit Rates and Equivalent Ratios

Unit Rates and Equivalent Ratios

6th - 10th Grade

25 Qs

RP.1 Review - Unit Rates

RP.1 Review - Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Millie Norwood

Used 10+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

William is comparing the distance he traveled by car and the time it took him to travel that distance. He is calculating a rate, which is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Aria went to the store to buy some apples. She noticed that the price of apples was given as a unit rate. This means that the unit in the denominator is:

0

3

1

2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Samuel wants to find out how many miles per hour (mph) he can run. What mathematical operation should he use to calculate the unit rate?

addition

subtraction

multiplication

division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Emma goes to a farmer's market and buys 8 pounds of strawberries for $14. What is the cost per pound of strawberries?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Emma and Grace went on a road trip together. They traveled 450 miles in 6 hours. What was their average speed during the trip?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Sophia and Henry go on a hike every Sunday for 4 hours and burn a total of 465 calories. Find the unit rate of calories burned per hour.

116 calories per hour

86 calories per hour

0.0086 calories per hour

116.25 calories per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Luna is planning a Halloween party and wants to buy candy corn for her guests. She finds two options at the grocery store: a 22-ounce bag for $2.64 and a 40-ounce bag for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy for Luna?

22 ounce bag

40 ounce bag

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?