IM Grade 6 Unit 3 Review

IM Grade 6 Unit 3 Review

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

unit fraction division

unit fraction division

untitled

untitled

Do I multiply or divide?

Do I multiply or divide?

Ratios, Rates, Proportions due 2-21

Ratios, Rates, Proportions due 2-21

Dividing Unit Fractions

Dividing Unit Fractions

Unit 3 Ratios & Proportions Practice Questions

Unit 3 Ratios & Proportions Practice Questions

IM Grade 6 Unit 3 Review

IM Grade 6 Unit 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Sheri Padgett

Used 87+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tyler has a baseball bat that weighs 28 ounces. Find this weight in kilograms. (1 kg = 35 oz)

0.8

980

1.25

63

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of cereal weighs 600 grams. How much is this in pounds? (1kg = 1000 g) (1kg = 2.2 lbs.)

0.600

0.27

1.32

272.73

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Plane A travels 2,800 miles in 5 hours. How far does it travel in 2 hours?

560 miles

1,120 miles

1,400 miles

5,600 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Plane B travels 3,885 in 7 hours. How far does it travel in 2 hours?

555 miles

7,770 miles

1,942.5 miles

1,110 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? (include label)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints could you get for $1?

4

1/4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how many pints can you afford to get for $20.00?

4 pints

5 pints

6 pints

10 pints

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?