IM Grade 6 Unit 3 Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Sheri Padgett
Used 87+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tyler has a baseball bat that weighs 28 ounces. Find this weight in kilograms. (1 kg = 35 oz)
0.8
980
1.25
63
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box of cereal weighs 600 grams. How much is this in pounds? (1kg = 1000 g) (1kg = 2.2 lbs.)
0.600
0.27
1.32
272.73
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Plane A travels 2,800 miles in 5 hours. How far does it travel in 2 hours?
560 miles
1,120 miles
1,400 miles
5,600 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Plane B travels 3,885 in 7 hours. How far does it travel in 2 hours?
555 miles
7,770 miles
1,942.5 miles
1,110 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? (include label)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints could you get for $1?
4
1/4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how many pints can you afford to get for $20.00?
4 pints
5 pints
6 pints
10 pints
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
