Rates & Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Samantha Howell
Used 15+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is is a special type of ratio that compares quantities with unlike units of measure?
rate
unit rate
ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is a rate in which the comparison is to 1 unit?
unit rate
rate
ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Amy ran 18 miles in 3 days. Write this as a rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elena earns $100 in 4 days. Write this statement as a rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jan earns $200 in 10 hours. Write this as a unit rate of dollars per hour.
$20 per hour
$0.05 per hour
20 hours per dollar
0.05 hours per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
To find the unit rate of dollars per shirt...
divide the top & bottom by 4
divide the top & bottom by 20
multiply the top & bottom by 4
multiply the top & bottom by 20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jerome reads 9 books in 3 weeks. At this rate, how many books will he read in 5 weeks?
15
3
45
27
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios and Proportions
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
14 questions
Unit 5 Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
One Step Inequalities and Word Problems
Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Customary Units of Measurement
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Decimal Operations_1
Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Translate Word Problems to Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Distance, Time, and Speed
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
