Alex bought 3 tins of paint and 4 brushes at a total cost of £23.
Brian bought 2 tins of paint and 3 brushes at a total cost of £16.
Calculate the price of a single tin of paint.
(write just the value, so for example, if you think the answer is £16.50, you can just write 16.50)