Search Header Logo

Recipe Costing Practice

Authored by Danielle Simms

Specialty

9th - 12th Grade

Used 53+ times

Recipe Costing Practice
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy 1 lb of bakers chocolate for 3.98, how much is it for 3lbs of bakers chocolate?

$7.94

$3.98

$11.94

$9.98

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy 5 lbs for flour 3.99, the recipe calls for 3 pounds of flour. What is the recipe cost for 3 pounds of flour?

$2.39

$4.09

$2.00

$1.89

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You purchase 1 pound of butter for $2.99, what is the recipe cost for 4 lbs of butter?

$9.86

$11.96

$13.87

$7.67

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You purchase a dozen eggs for $3.89, what is the recipe cost for 28 eggs?

$7.24

$6.89

$5.99

$8.96

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You purchase 20 lbs of sugar for $50.00, how much is it for 8 lbs of sugar?

$13.50

$10.00

$20.00

$75.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You purchase 16 oz of vanilla for $3.46 per oz, how much is it for 2 oz of vanilla?

$3.46

$55.36

$6.92

$27.68

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You purchase a can of tomato paste for $.98. This can has 5 servings of 2 Tbsp or a total of 10 Tbsp. How much is it for 1 Tbsp?

$0.10

$1.00

$0.50

$0. 98

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?