Recipe Costing Practice
Quiz
•
Specialty
•
9th - 12th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Danielle Simms
Used 53+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy 1 lb of bakers chocolate for 3.98, how much is it for 3lbs of bakers chocolate?
$7.94
$3.98
$11.94
$9.98
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy 5 lbs for flour 3.99, the recipe calls for 3 pounds of flour. What is the recipe cost for 3 pounds of flour?
$2.39
$4.09
$2.00
$1.89
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You purchase 1 pound of butter for $2.99, what is the recipe cost for 4 lbs of butter?
$9.86
$11.96
$13.87
$7.67
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You purchase a dozen eggs for $3.89, what is the recipe cost for 28 eggs?
$7.24
$6.89
$5.99
$8.96
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You purchase 20 lbs of sugar for $50.00, how much is it for 8 lbs of sugar?
$13.50
$10.00
$20.00
$75.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You purchase 16 oz of vanilla for $3.46 per oz, how much is it for 2 oz of vanilla?
$3.46
$55.36
$6.92
$27.68
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You purchase a can of tomato paste for $.98. This can has 5 servings of 2 Tbsp or a total of 10 Tbsp. How much is it for 1 Tbsp?
$0.10
$1.00
$0.50
$0. 98
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
IQ#2 PM MODULE 2
Quiz
•
11th Grade - University
11 questions
Faith Trivia
Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Psychology - Ch. 14, Part 2, p. 556-565
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Fight Climate Change Now!
Quiz
•
12th Grade
15 questions
Memory Quizizz
Quiz
•
10th Grade - University
15 questions
Easter Trivia
Quiz
•
KG - Professional Dev...
7 questions
Food and drinks -CIS French
Quiz
•
4th - 10th Grade
10 questions
What is Uber?
Quiz
•
KG - Professional Dev...
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
