6th 5-6 Compare Unit Rates

6th 5-6 Compare Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

6th 5-6 Compare Unit Rates

6th 5-6 Compare Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.NF.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Ryan Wolf

Used 214+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit price.

9 colored pencils for ​$2.88.

$.32 per pencil

.32 pencils per dollar

9 pencils per dollar

$2.88 dollars per pencil

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit price.

1/3 gallon of apple juice for ​$2.44.

$2.44 per gallon

$.81 per gallon

$7.32 per gallon

1/3 gallon per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit price.

5 cucumbers for ​$5.95.

1.19 cucumbers per dollar

$1.19 per cucumber

5 cucumbers per dollar

$5.95 dollars per cucumber

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Determine which is the better buy. Store 1 sells

1 kilogram of bananas for ​$2.06. Store 2 sells 4 kilograms of bananas for ​$7.48.

Store 2

Store 1

The unit price for bananas is the same for both stores.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You are buying carrots. Your options are: a 3​-pound bag for ​$4.20 or a 10​-pound bag for ​$6.30​? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.

When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.

It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.

It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.

It is always best to get the items with the lowest unit price.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

On​ Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?

6 hours per inch

15 inches per hour

2.5 hours per inch

2.5 inches per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the cereal?

.32 ounces per dollar

$.32 per ounce

$5.76 per ounce

18 ounces per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?