6th 5-6 Compare Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Ryan Wolf
Used 214+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88.
$.32 per pencil
.32 pencils per dollar
9 pencils per dollar
$2.88 dollars per pencil
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price.
1/3 gallon of apple juice for $2.44.
$2.44 per gallon
$.81 per gallon
$7.32 per gallon
1/3 gallon per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price.
5 cucumbers for $5.95.
1.19 cucumbers per dollar
$1.19 per cucumber
5 cucumbers per dollar
$5.95 dollars per cucumber
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Determine which is the better buy. Store 1 sells
1 kilogram of bananas for $2.06. Store 2 sells 4 kilograms of bananas for $7.48.
Store 2
Store 1
The unit price for bananas is the same for both stores.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You are buying carrots. Your options are: a 3-pound bag for $4.20 or a 10-pound bag for $6.30? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.
When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.
It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.
It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.
It is always best to get the items with the lowest unit price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
On Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?
6 hours per inch
15 inches per hour
2.5 hours per inch
2.5 inches per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the unit rate for the cereal?
.32 ounces per dollar
$.32 per ounce
$5.76 per ounce
18 ounces per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Unit rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratios, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
1.6 Solve Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade