Direct Proportion (intro quiz)

Direct Proportion (intro quiz)

5th - 12th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1% Calculations and other Percentages

1% Calculations and other Percentages

4th - 10th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals: Fun Math Challenges

Adding and Subtracting Decimals: Fun Math Challenges

5th Grade - University

10 Qs

6th SR 3 1/27

6th SR 3 1/27

6th Grade

10 Qs

Ukequiz uke 6

Ukequiz uke 6

7th Grade

10 Qs

Geometrija prostora i poliedri - zadatci s DM

Geometrija prostora i poliedri - zadatci s DM

10th - 12th Grade

8 Qs

MTAP Math Challenge - Easy

MTAP Math Challenge - Easy

6th Grade

11 Qs

Evaluación unidad 1: Números reales

Evaluación unidad 1: Números reales

8th Grade

10 Qs

Direct Proportion (intro quiz)

Direct Proportion (intro quiz)

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 12th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

J Lestrade-Thomas

Used 20+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Four apples cost 96p. Each apple costs the same price.

24 p

72 p

£0.72

0.24

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 5 text messages?

5p

6p

30p

10p

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 20 text messages?

£0.40

£1.2

£12

£1.20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 1 ice creams?

£1.20

1.2

£1.2

120

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 12 ice creams?

12.2

14.4

12.20

£14.40

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 7 ice creams?

8.4

£8.04

£8.40

8.40p