Dimensional Analysis Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 10th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Jared Siler
Used 10+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.MD.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.4.MD.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How many inches are in 1 mile? (5280ft = 1mi; 12in = 1ft)
66330in
63360in
63660in
63066in
Tags
CCSS.2.MD.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose the best buy (lowest cost per bottle)
6 bottles for $3.79
9 bottles for $4.50
12 bottles for $6.89
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose the best buy (lowest cost per bottle)
6 bottles for $3.79
9 bottles for $4.50
12 bottles for $6.89
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate per ounce: 32 ounces for $16.
$50 per ounce
$0.50 per ounce
$2 per ounce
$100 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Slope Applications

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Decimals, Sets and Subsets, Integers

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
SI Unit Conversions Practice

Quiz
•
10th Grade - University
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Classifying Polys - 1.1

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Function or Not? Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade