Dimensional Analysis Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 10th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Jared Siler
Used 10+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.MD.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.4.MD.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How many inches are in 1 mile? (5280ft = 1mi; 12in = 1ft)
66330in
63360in
63660in
63066in
Tags
CCSS.2.MD.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose the best buy (lowest cost per bottle)
6 bottles for $3.79
9 bottles for $4.50
12 bottles for $6.89
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose the best buy (lowest cost per bottle)
6 bottles for $3.79
9 bottles for $4.50
12 bottles for $6.89
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate per ounce: 32 ounces for $16.
$50 per ounce
$0.50 per ounce
$2 per ounce
$100 per ounce
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Proportions Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
8 questions
PSAT Practice

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Ratios and Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Review: Ratios and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Ratio and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
7.4A Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade