P.1 Unit Rate/ Proportional Quiz Review

P.1 Unit Rate/ Proportional Quiz Review

Assessment

Quiz

Created by

Alina Sturgis

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2, 7.RP.A.1, 7.NS.A.2

+5

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Does the table show a proportional relationship?

yes

no

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which statement best describes a unit rate?

Sam ate 1 piece of pizza

Sam is driving 40 miles in 1 hour

Sam ate 4 cookies and 1 brownie

Sam lives 40 houses from school.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store is selling candy corn for Halloween. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy?

22 ounce bag

40 ounce bag

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A brownie recipe requires 2/3 cup of sugar for 1/3 batch of brownies. How much sugar is need for 1 batch of brownies
2/9 cup
1 cup
1 & 1/3 cups
2 cups

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Simplify the complex fraction.
82
1/82
41/50
50/41

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
They are the same

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?