Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Sue Millang
Used 200+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
My mom jogs 30 miles in 5 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
We swam 100 yards in 2 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
Juliette bought 8 ribbons for $1.52.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
He pumped 54 gallons in 12 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
It costs $2,104.50 to purchase 122 soccer balls.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
A runner sprints of a mile in hour.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the rate or unit rate.
Linda washes 26 bowls per 4 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates in Tables

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade