Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Sue Millang

Used 200+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


My mom jogs 30 miles in 5 hours.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


We swam 100 yards in 2 minutes.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


Juliette bought 8 ribbons for $1.52.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


He pumped 54 gallons in 12 minutes.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


It costs $2,104.50 to purchase 122 soccer balls.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.

A runner sprints  12\frac{1}{2}  of a mile in  115\frac{1}{15}  hour.

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the rate or unit rate.


Linda washes 26 bowls per 4 minutes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?