Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Championship | Ratios!

Championship | Ratios!

7th Grade

11 Qs

Term 3 Revision Challenge

Term 3 Revision Challenge

5th - 8th Grade

15 Qs

Pop Quiz- rates, proportions

Pop Quiz- rates, proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

MATH 7 Week 2 Day 1 Module 2

MATH 7 Week 2 Day 1 Module 2

7th Grade

14 Qs

Percentage Change Quiz 2

Percentage Change Quiz 2

6th Grade

8 Qs

Peperiksaan Akhir Tahun Matematik Tingkatan 3, Akademi Dr Ayuni

Peperiksaan Akhir Tahun Matematik Tingkatan 3, Akademi Dr Ayuni

7th - 12th Grade

15 Qs

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

6th Grade

12 Qs

Module 6 Fluency

Module 6 Fluency

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Sue Millang

Used 205+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


My mom jogs 30 miles in 5 hours.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


We swam 100 yards in 2 minutes.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


Juliette bought 8 ribbons for $1.52.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


He pumped 54 gallons in 12 minutes.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.


It costs $2,104.50 to purchase 122 soccer balls.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate or unit price.

A runner sprints  12\frac{1}{2}  of a mile in  115\frac{1}{15}  hour.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the rate or unit rate.


Linda washes 26 bowls per 4 minutes.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?