Find the unit rate or unit price.
My mom jogs 30 miles in 5 hours.
Rates and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Sue Millang
Used 200+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
My mom jogs 30 miles in 5 hours.
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
We swam 100 yards in 2 minutes.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
Juliette bought 8 ribbons for $1.52.
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
He pumped 54 gallons in 12 minutes.
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
It costs $2,104.50 to purchase 122 soccer balls.
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate or unit price.
A runner sprints of a mile in hour.
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the rate or unit rate.
Linda washes 26 bowls per 4 minutes.
12 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 9th Grade
11 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade