First Semester Review 6th Grade Math

First Semester Review 6th Grade Math

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1.1 Converting Mixed Numbers to Improper Fractions

1.1 Converting Mixed Numbers to Improper Fractions

4th - 8th Grade

18 Qs

KV JETPUR MATHS QUIZ CLASS 8TH CHAPTER 1st

KV JETPUR MATHS QUIZ CLASS 8TH CHAPTER 1st

4th - 9th Grade

20 Qs

MULTIPLICATION AND DIVISION OF FRACTIONS

MULTIPLICATION AND DIVISION OF FRACTIONS

6th Grade

20 Qs

LCM / LCD

LCM / LCD

5th - 6th Grade

20 Qs

Fraction Pre-Test

Fraction Pre-Test

5th - 6th Grade

20 Qs

Simplifying Fractions Holiday Math

Simplifying Fractions Holiday Math

5th - 6th Grade

25 Qs

Multiply and Divide Fractions

Multiply and Divide Fractions

6th Grade

20 Qs

GCF & Simplify Fractions

GCF & Simplify Fractions

5th - 6th Grade

20 Qs

First Semester Review 6th Grade Math

First Semester Review 6th Grade Math

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Donna Ishmael

Used 7+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You have  2232\frac{2}{3}  cups of dried fruit to divide evenly among 3 children.  How many cups of fruit will each receive?

 29\frac{2}{9}  

 97\frac{9}{7}  

 89\frac{8}{9}  

 98\frac{9}{8}  

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 6 27 ÷2 346\ \frac{2}{7}\ \div2\ \frac{3}{4}  



 2 272\ \frac{2}{7}  

 17 2717\ \frac{2}{7}  

 2 6112\ \frac{6}{11}  

 716\frac{7}{16}  

Tags

CCSS.6.NS.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

According to a survey, 54 sixth graders, or 36% of the students in sixth grade would like to take art or music classes. How many 6th grade students are in Adam's school?

90

150

162

194

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If 3.75 is the value of 30%, what is the total value?

12.5

15

30

37.5

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Use the table to find how many feet are in three miles?

36

5,280

15,840

31,680

Tags

CCSS.4.MD.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Trevor bought a large container of 36 pretzel snack bags for $14.04. What is the cost of each snack bag?

$0.39

$3.51

$3.90

$505.44

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a store sells 60 square feet of hardwood flooring for $345, what is the unit price?

$345 per 60 square feet

$57.50 per 10 square feet

$6.00 per square foot

$5.75 per square foot

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?