
First Semester Review 6th Grade Math
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Donna Ishmael
Used 7+ times
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You have cups of dried fruit to divide evenly among 3 children. How many cups of fruit will each receive?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
According to a survey, 54 sixth graders, or 36% of the students in sixth grade would like to take art or music classes. How many 6th grade students are in Adam's school?
90
150
162
194
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If 3.75 is the value of 30%, what is the total value?
12.5
15
30
37.5
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Use the table to find how many feet are in three miles?
36
5,280
15,840
31,680
Tags
CCSS.4.MD.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Trevor bought a large container of 36 pretzel snack bags for $14.04. What is the cost of each snack bag?
$0.39
$3.51
$3.90
$505.44
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a store sells 60 square feet of hardwood flooring for $345, what is the unit price?
$345 per 60 square feet
$57.50 per 10 square feet
$6.00 per square foot
$5.75 per square foot
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
6th Grade Math Benchmark Review - TEKS Aligned
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Revision HCF & LCM
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Equal fractions
Quiz
•
4th - 8th Grade
20 questions
Paprastosios trupmenos
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Honors Unit 5: Arithmetic in Base Ten
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Finding Slope from a Graph or Two Points
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
9/11 Experience and Reflections
Interactive video
•
10th - 12th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
All about me
Quiz
•
Professional Development
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
9 questions
Tips & Tricks
Lesson
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Integers, Opposites and Absolute Value
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Independent and Dependent Variables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
