What is the scale factor from Shape B to Shape A? (how many times larger is Shape A?)
4.3.2 Distributive Property

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
KRISTI BAILEY
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Rick bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What is the unit rate (price per pound)? Round to the nearest cent.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the expression. NO CALCULATORS!
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the expression. NO CALCULATORS!
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the expression. NO CALCULATORS!
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the expression. NO CALCULATORS!
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Simplify Expressions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Expanding Double Brackets

Quiz
•
7th - 10th Grade
15 questions
Expand and simplify algebraic expressions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Simplifying Expressions & Combining Like Terms

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Identify and combine like terms

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
621 Solving Equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Distribute and Combine Like Terms

Quiz
•
7th Grade
10 questions
math

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade