One-Step Equation Word Problems Riddle

One-Step Equation Word Problems Riddle

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

counting money

counting money

7th - 12th Grade

15 Qs

Quiz: Discount, Sales Tax, Tip, and Markup

Quiz: Discount, Sales Tax, Tip, and Markup

7th Grade

15 Qs

Percents Review

Percents Review

7th Grade

15 Qs

Consumer Math

Consumer Math

7th Grade

15 Qs

Percent Review

Percent Review

7th - 8th Grade

11 Qs

Percent Markup-Markdown (Increase-Decrease)

Percent Markup-Markdown (Increase-Decrease)

7th Grade

10 Qs

Homework: Percent Discount

Homework: Percent Discount

6th - 8th Grade

10 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade

12 Qs

One-Step Equation Word Problems Riddle

One-Step Equation Word Problems Riddle

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Michele Morrison

Used 16+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Cindy, Jose, Champ, and Mark decided to divide the groceries bill evenly. If each person paid $9.50, what was the total groceries bill?

(S) $50.00

(A) $38.00

(D) $13.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. Johnny’s parents rewarded him $215 as the result of making all A’s. He wanted to buy an XBOX One that costs $323.67, tax included. How much more money does Johnny need in order to buy the game console?

(O) $108.67

(L) $537.67

(D) $323.67

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. You spent a total of $17.09 from your allowance. If you have $17.91 left, how much was your allowance?

(C) $35.00

(A) $27.91

(P) $36.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. Julie’s electricity bill was $42.73 more than that of Jared. How much was Jared’s bill if Julie's bill was $154.82?

(H) $197.55

(I) $112.09

(T) $174.82

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. Claudia needs to buy 1000 envelopes. If they only come in boxes of 25 each, how many boxes does she need to buy?

(T) 20

(H) 40

(E) 25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. A certain type of generic medication costs $15 less than the brand name one. If a generic medication costs $11.78, what is the cost of the brand name one?

(D) $23.22

(O) $26.78

(T) $3.22

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. Jak decided to BBQ during the previous family reunion. He went to HEB and spent $51.12 on beef brisket that was on sale for $4.26 per pound. How many pounds of beef brisket did Jak buy?

(M) 11

(E) 12

(N) 13

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?