
Finding the better buy
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Candice Gathers
Used 2+ times
FREE Resource
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Original amount: 16
New amount: 11
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Rates, unit rates and better buy
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Better Buy
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates & Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions Measurement Conversions
Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
Graphing Proportional Relationships
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios Rates Unit Rates and Complex Fractions
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions
Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
45 questions
7th Grade Math EOG Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
37 questions
Math EOG review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle
Quiz
•
7th Grade
