Consumer Skills Study Guide

Consumer Skills Study Guide

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Banking Part 1

Banking Part 1

8th Grade

12 Qs

Junior Achievement Debit & Credit Cards

Junior Achievement Debit & Credit Cards

8th Grade

6 Qs

Investment

Investment

6th - 8th Grade

15 Qs

CE 12 Vocabulary

CE 12 Vocabulary

7th - 8th Grade

12 Qs

Junior Achievement Credit Score

Junior Achievement Credit Score

8th Grade

15 Qs

QUIZ 4 : ACCOUNTING CYCLE

QUIZ 4 : ACCOUNTING CYCLE

1st Grade - University

15 Qs

Middle School Finance

Middle School Finance

6th - 8th Grade

8 Qs

Consumer Skills Study Guide

Consumer Skills Study Guide

Assessment

Quiz

Other

8th Grade

Easy

Created by

Erin McKenzie

Used 830+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What tool is used to help manage spending?

Spending Estimator

Calculator

Checkbook

Budget

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A computerized process that transfers money into a bank account is

Credit Account

Direct Deposit

ATM Transaction

Automatic Deposit

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When writing a check you need to use a

Pencil

Computer

Marker

Pen

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Unit price is determined by dividing what two factors?

price divided by ounces

price divided by size

units divided by size

size divided by price

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 16-ounce soft drink costs $1.25. What is the price per ounce?

$.07

$.08

$.09

$.06

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A finance charge is

a fee charged only when you pay your bill online

a fee charged to customers with a lower credit score

a fee charged whenever you use your debit card

a fee charged by a lender for the use of credit

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Impulse buying is when you

buy only what you planned to buy at the store

buy something that is on sale

research the item you plan to buy before going to the store

see something and buy it without thought or consideration

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?