Ratios, Rates, and Percents

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Alicia McDonald
Used 52+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Paul has 16 baseballs and 12 golf balls. What is his ratio of baseballs to golf balls?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A television station shows 3 commercials every 12 minutes. At that rate, how many commercials will the station show in 60 minutes?
30
15
12
8
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A set of 6 pens costs $2.34. What is the unit price per pen, and what is the cost for 20 pens?
$0.39 per pen; $7.80 for 20 pens
$0.36 per pen; $7.20 for 20 pens
$14.04 per pen, $46.80 for 20 pens
$3.33 per pen; $120 for 20 pens
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A group from Hayes Elementary School is riding in a bike tour. They have biked 10 miles, which is 25% of the tour. How long is the tour?
2.5 miles
25 miles
40 miles
50 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is 38% of 560?
21.28
212.8
213
224
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Puddles the cat weight 11 pounds. What is her weight in ounces? (1 pound = 16 ounces)
5 ounces
66 ounces
108 ounces
176 ounces
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following does NOT have a unit rate of $14 for one CD?
$28 for 2 CDs
$45 for 3 CDs
$56 for 4 CDs
$70 for 5 CDs
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Questions for 18

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Proportional Relationships Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Percentages

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios Rates And Percents

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
6 questions
unitary method

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade