NS and EE EOG Review

NS and EE EOG Review

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

LCM GCF Practice

LCM GCF Practice

6th Grade

10 Qs

Common Factors and Multiples

Common Factors and Multiples

4th - 6th Grade

16 Qs

LCM/GCF #3

LCM/GCF #3

6th - 8th Grade

15 Qs

LCM/GCF #1

LCM/GCF #1

5th - 8th Grade

10 Qs

Greatest Common Factor

Greatest Common Factor

6th Grade

16 Qs

Least Common Multiple and Greatest Common Factor

Least Common Multiple and Greatest Common Factor

6th Grade

13 Qs

Greatest Common Factor Least Common Multiple

Greatest Common Factor Least Common Multiple

5th - 7th Grade

10 Qs

GCF and LCM

GCF and LCM

6th Grade

8 Qs

NS and EE EOG Review

NS and EE EOG Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Katrina Flood

Used 17+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Lindsay has $40. She also works at the grocery store and earns $15 each day. She saves all of this money.

Which equation shows the relationship between Lindsay's savings (y) and the number of days Lindsay works (x)

y = 15x + 40

x = 15y + 40

y = 40x + 15

y = 40 - 15x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which expression is equivalent to 4(x - 6)

4x + 24

4x - 10

4x - 24

4x + 10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve for " x":

4x = 48

44

12

52

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve for x:

x - 2 = -1

3

-1

-3

1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ms. Taylor is knitting socks. It takes her 14\frac{1}{4}    hour to knit one pair of socks. She has a meeting to go to in 3  12\frac{1}{2}   hours. How many pairs of socks can she knit before her meeting?

28 pairs

10 pairs

14 pairs

 78\frac{7}{8}  

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is 1.34 multiplied by 0.32 when rounded to the nearest hundredth?

0.42

0.429

0.428

0.43

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jack and three of his friends shared a pizza. The total bill was $21.60. If the bill is split evenly, how much would each person pay?

$7.20

$5.40

$6.40

$5.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?