Tricia and Melanie are both saving money for their summer vacations. They both began saving at the same time. Tricia started with $10.25 and adds $5.15 to her savings every month. Melanie did not have a starting amount but adds $10.25 to her savings every month. Which equation could be used to determine how many months, m, it will take before Tricia and Melanie both have saved the same amount of money?
Writing Equations and Inequalities

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Hard
ANASTASIA URIBE
Used 14+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
5.15m + 10.25 = 10.25m
10.25m + 5.15 = 10.25m
10.25m + 10.25 = 5.15m
10.25m – 5.15 = 10.25m
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jack and Tim are racing remote-controlled cars. Jack’s car travels 3.5 feet per second, while Tim’s car travels 5.25 feet per second. Because Jack’s car is slower, Tim gave Jack a 10-foot head start. Which inequality could be used to determine after how many seconds, s, Tim’s car will be ahead of Jack’s car?
3.5s > 5.25s + 10
3.5s + 10 > 5.25s
5.25s > 3.5s + 10
3.5s – 10 < 5.25s
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Laura has two large cylindrical barrels of solution in her chemical laboratory. The first barrel contains 900 liters of solution, and the second barrel contains 100 liters of solution.
Laura drains the first barrel at a rate of 36 liters per minute. Laura fills the second barrel at a rate of 44 liters per minute.
Which inequality represents the minutes, m, when the
second barrel contains a greater or equal amount
of solution than the first barrel?
–36m + 100 < 44m + 900
900 + 36m ≤ 100 – 44m
–36m + 900 ≤ 44m + 100
100 + 36m < 900 – 44m
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jacelyn’s company required an initial investment of $2,125 for starting costs and sells construction toys for $49.99 each. Richie’s company required no initial investment and sells construction toys online for $39.95 each. Which equation can be used to find t, the number of construction toys that must be bought so that the profit for Jacelyn’s company and Richie’s company is the same?
49.99t + 2125 = 39.95t
39.95t – 2125 = 49.99t
–2075.01t = 39.95t
49.99t – 2125 = 39.95t
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ten packs of tickets for rides at an amusement park sell for $125.00. One family has already used two of their tickets. They now have 9.6 packs left. Which equation can be used to find t, the number of tickets in each package, and the value of t that makes the equation true?
9.6t – 2 = 10t
t = 0.8
9.6t + 2 = 10t
t = 5
9.6t = 10t + 2
t = –5
9.6t = 10t – 2
t = –0.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jocy has two tanks for holding water on her property. Both tanks are 50 inches tall. Tank A is empty and Jocy is filling the tank. For each minute Jocy is filling the tank, the height of the water in Tank A increases by 3.7 inches. Tank B is full and Jocy is draining the tank. For each minute Jocy is draining the tank, the height of the water in Tank B decreases by 1.9 inches. Approximately how many minutes will pass so the height of the water in Tank A and Tank B is the same?
112 minutes
28 minutes
56 minutes
9 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following situations can be modeled by the inequality 35 + 0.12x < 12.99 + 0.33x?
Package Delivery Service A charges $35 per package plus 33 cents per mile. Package Delivery Service B charges $12.99 per package plus 12 cents per mile. For what distance is Package Delivery A more expensive?
Window Washer A charges $35 per building plus 33 cents per window. Window Washer B charges $12.99 per building plus 12 cents per window. For What number of windows is Window Washer A more expensive?
Cell phone plan A changes $35 per month plus 12 cents per minute. Cell phone plan B charges $12.99 per month plus 33 cents per minute. For what number of minutes is Plan A less expensive?
Car Rental Company A charges $35 plus 12 cents per mile. Car Rental Company B charges $12.99 plus 33 cents per mile. For what number of miles is Company A more expensive?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Translating Word problems into 2 step equations

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Algebra I - Writing Systems of Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Algebra 1 Unit 1 Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Algebra 1 First Class

Quiz
•
8th - 9th Grade
16 questions
Q3 Review (Algebra 1)

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Halloween Decimal Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
18 questions
Writing Equations from Word Problems 2

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Exponential Growth and Decay

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade