Profit

Profit

4th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Time Quizzz

Time Quizzz

4th Grade

10 Qs

Mathematics 6 - Addition of Fractions

Mathematics 6 - Addition of Fractions

4th - 6th Grade

10 Qs

fractions concept

fractions concept

4th Grade

12 Qs

5 times table

5 times table

3rd - 4th Grade

12 Qs

Measurement Problem Solving

Measurement Problem Solving

4th Grade

10 Qs

Interpreting Data

Interpreting Data

3rd - 4th Grade

12 Qs

subtraction statement sums (grade 4)

subtraction statement sums (grade 4)

4th Grade

10 Qs

Grade 4 Elimination Round 2 Questions

Grade 4 Elimination Round 2 Questions

4th Grade

10 Qs

Profit

Profit

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

CCSS
3.OA.D.8, 7.NS.A.3, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Margarita Lucero

Used 71+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Jamie builds and sells boxes for worm farms. The materials to build cost $13. She sells the boxes for $20. How much profit will Jamie make?

$7

$27

$13

$20

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Simon sells hamburgers. He buys the buns and meat for $15. He sells the hamburgers for $3 each. He sells 12 hamburgers.

What is Simon's profit?

$12

$21

$36

$3

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Jackie is making lemonade. She buys sugar, lemons, and cups for $17. She made $41 from selling the lemonade. What is her profit?

$58

$17

$24

$41

Tags

CCSS.7.NS.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Tom helped his uncle move. He spent $30 for gas for his truck, and $20 for work gloves. His uncle paid him $200 for his help. What was Tom's profit?

$50

$150

$250

$30

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

How do you calculate profit?

income x price

expenses x income

expenses - income

income- expenses

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is Income?

money spent on materials

money earned

money you get to keep

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What are expenses?

money spent on materials or bills

money earned

money you get to keep

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is profit?

money spent on materials or bills

money earned

money you get to keep after subtracting income - expenses

Tags

CCSS.7.EE.B.3

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Donovan made a picnic table to sell for profit. He made a list about what he did:

*price paid for wood: $45

*price paid for nails: $5

*cost of paint: $10

*selling price: $100

What was Donovan's profit from selling the table?

$55

$60

$40

$50

Tags

CCSS.3.OA.D.8