7th Grade Test #11 Review

7th Grade Test #11 Review

Assessment

Assessment

Created by

Holly Heath

Mathematics

7th Grade

3 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

 Shirley spelled 12 of her 15 spelling words correctly on the test.  What percent grade did Shirley get on the test?

2.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

If the cost for 5 ounces of yogurt if $2.50, what is the cost of 1 ounce of yogurt?

3.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Jen rides her bike 15 miles in two hours. Her speed in miles per hour would be:

4.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:

5.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Maria can run 1 1⁄2 miles in 15 minutes.  What is her miles per hour rate?

6.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

7.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

8.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

A class has 15 boys and 20 girls. What is the boy:girl ratio in simplest form?

9.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 5 to 4

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?