7th Math Review

7th Math Review

Assessment

Assessment

Created by

Tanya Pace

Mathematics

7th Grade

2 plays

Hard

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A football team gains 2 yards on the first play, loses 3 yards on the second, loses 5 yards on the third play and finally gains 4 yards on the fourth play.  What is the teams overall gain or lose after four plays?

2.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

 Which expression represents a negative number?

3.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

 What is the value of the expression below if q= −2, r = −12, and s = 8?
(−q2 - r) / s

4.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

  Solve:
12 - 3y = -6

5.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Media Image
Find the volume of the rectangular prism.

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Media Image
Find the volume of the figure. Round to the nearest tenth.
(Hint: Area of a triangle = b × h ×½)

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You drive 25 miles in one hour. At this rate, how far will you drive in 3 hours?

8.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Walmart has cookies on sale 20 for $3.99 and Target has cookies on sale 36 for $5.99. which is the better buy?

9.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

In 2015, the population of the United States was about 320 million people.
About 7 out of 10 Americans live in urban areas. How many Americans live in or near large cities?

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes 

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?