6.EE.B.7 Write & Solve Real World Equations Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Alexandria Cummings
Used 46+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation represents the following:
Jason bought a soda that cost $1.95 and some candy. The total cost was $6.25.
Answer explanation
We would add the cost of the soda (1.95) and the cost of the candy (c) to get the total cost which was (6.25).
We could then use this equation:
1.95 + c = 6.25
to determine the cost of the candy.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jason bought a soda that cost $1.95 and some candy. The total cost was $6.25. How much did she spend on candy?
Answer explanation
We need to solve this equation to determine the cost of the candy:
1.95 + c = 6.25
To solve, we would subtract 6.25 - 1.95, which equals 4.3, or $4.30
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write an equation to represent the following:
Makenzie spent $60 on a new video game. She counted her money and had $35 left.
Answer explanation
Total: $35
Constant: $60
Unknown: m (starting amount of money)
Since Makenzie spent $60, we must subtract this from however much she started with (m). $35 is what was left after spending money, which is why its the total.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Makenzie spent $60 on a new video game. She counted her money and had $35 left. How much money did Makenzie start with?
Answer explanation
We must solve the following equation to determine the starting amount:
To solve, we add 35 + 60, which equals $95.
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation represents the following:
Aiden raised a total of $145 during a school fundraiser selling magazine subscriptions. He sold 20 magazine subscriptions. How much did each magazine subscription cost?
Answer explanation
Total: $145
Constant/Coefficient: 20 subscriptions
Unknown: m = cost of EACH subscription
Each subscription costs the same, so we can multiply 20 subscriptions by the cost of each (m) to determine the total cost, which was $145.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Aiden raised a total of $145 during a school fundraiser selling magazine subscriptions. He sold 20 magazine subscriptions. How much did each magazine subscription cost?
Answer explanation
Solve:
To solve, we divide:
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation represents the following:
Lindsay baked cookies to split equally among herself and 3 friends. Each person got a total of 6 cookies. How many cookies did Lindsay bake?
Answer explanation
Total: 6 cookies
Constant: 4 people (Lindsay and 3 friends)
Unknown: c = original number of cookies
The original amount of cookies was divided among 4 people and each person got a total of 6 cookies.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Opfrissertje rekenen 4
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
Nombor dan Operasi
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
16 questions
OPERACIONES CON NÚMEROS ENTEROS
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
EXTRA MATH # 2
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Final ค33101 part2
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Operaciones con Naturales - Prueba 2
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Converting imperial measurements to metric and vice versa
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
