
7th Grade Review
Assessment
•
Melissa Bullard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
30 plays
•
Medium
Student preview

33 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
3x + 7 = -8
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
-4x = 24
4.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
-8 + 5x - 2 = 20
5.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
6(5x - 3) + 2 = 14
6.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Translate:
The quotient of a number, n, and 6, decreased by 7
8.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
A package of 8 notebooks costs $16.64. How much does one notebook cost?
9.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A photocopy machine can copy 42 pages every two minutes. How many pages can it photocopy in 5 minutes?
10.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
7th Grade Review!!
•
7th Grade
NAPLAN REVISION
•
5th - 7th Grade
Scatter Plots, Causation, Correlation
•
7th - 10th Grade
Line of Best Fit and Correlation Coefficient
•
7th - 10th Grade
Unit 6 - Equations, Expressions, and Inequalities
•
7th Grade
Equivalent Fractions, Factor Trees & Percentages <--> Fractions
•
7th Grade
Decimals, Fractions and Percents Quiz
•
4th - 8th Grade
Milestone review for math
•
KG - University