Rate - in real life

Rate - in real life

5th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Sales Tax

Sales Tax

6th - 8th Grade

10 Qs

Write a linear equation

Write a linear equation

8th Grade

10 Qs

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

7th Grade

10 Qs

Linear Function Word Problems

Linear Function Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate - in real life

Rate - in real life

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 8th Grade

Hard

Created by

Mark Ang

Used 17+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Rate is a _______ type of ratio.


(The answers are from the following words - same, unique, special, quality, quantities)

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

It compares __________ of different kinds.


(The answers are from the following words - same, unique, special, quality, quantities)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Let's Try!
Mary parked her car at a car park for 5 hours. If the parking rate is $0.60 for half an hour, how much would she need to pay?

$0.60 x 2 x 2

$0.60 x 2 x 4

$0.60 x 2 x 5

$0.60 x 4 x 2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Ali parked his car for 3 hours. The parking rate is $1.20 per hour. Calculate the amount that he needs to pay.

$2.40

$3.20

$3.60

$4.80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is the price of 1 egg? 


$5.15 for 30 eggs

$5.15 + 10

$5.15 ÷\div 10

$5.15 \div 30

$5.15 + 30

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate for the potato chips shown in the picture.

$2.70 for 147g

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate for the potato chips shown in the picture.

$1.50 for 80g

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?