Rate is a _______ type of ratio.
(The answers are from the following words - same, unique, special, quality, quantities)
Rate - in real life
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
Mark Ang
Used 17+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Rate is a _______ type of ratio.
(The answers are from the following words - same, unique, special, quality, quantities)
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
It compares __________ of different kinds.
(The answers are from the following words - same, unique, special, quality, quantities)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Let's Try!
Mary parked her car at a car park for 5 hours. If the parking rate is $0.60 for half an hour, how much would she need to pay?
$0.60 x 2 x 2
$0.60 x 2 x 4
$0.60 x 2 x 5
$0.60 x 4 x 2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Ali parked his car for 3 hours. The parking rate is $1.20 per hour. Calculate the amount that he needs to pay.
$2.40
$3.20
$3.60
$4.80
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is the price of 1 egg?
$5.15 + 10
$5.15 10
$5.15 30
$5.15 + 30
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate for the potato chips shown in the picture.
$2.70 for 147g
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate for the potato chips shown in the picture.
$1.50 for 80g
10 questions
Ratio and Proportional Relationships
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Measurement Conversions
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Linear Function Word Problems
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Module 1 Summative Review (Unit Rates)
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
8 questions
Better Buy
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function
Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Comparing Decimals
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes
Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet
Quiz
•
6th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade