Class word Problems

Class word Problems

2nd - 4th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

June 10

June 10

2nd Grade

22 Qs

Unit 7 Review - Montgomery

Unit 7 Review - Montgomery

4th Grade

24 Qs

Basic Facts

Basic Facts

2nd - 4th Grade

24 Qs

U.5 _ Two Step Add & Sub Problems

U.5 _ Two Step Add & Sub Problems

3rd - 5th Grade

21 Qs

Math Checkin #2

Math Checkin #2

3rd Grade

22 Qs

Addition and Subtraction

Addition and Subtraction

2nd Grade

21 Qs

Addition/Subtraction Story Problems

Addition/Subtraction Story Problems

2nd Grade

30 Qs

Word Problems:  2024

Word Problems: 2024

3rd Grade

21 Qs

Class word Problems

Class word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd - 4th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 2.OA.A.1, 4.MD.A.2

+2

Standards-aligned

Created by

Mrs. Roberts

Used 2+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jayda has 9 dogs. Jenna has 10 dogs. How many dogs in all?

25

19

8

Tags

CCSS.2.OA.C.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Colin buys 3 chocolate bars. Ms. Johnson takes 3 away. Now how many chocolate bars are left?

0

6

9

Tags

CCSS.2.OA.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Colin has 5 stuffed animals. Each animal has 2 arms. How many arms are there?

12

7

10

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ms. S had 15 cows. She needs to split them into 3 groups. How may are in 1 group?

12

5

18

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ms. Johnson has 14 tic tac's, Jenna takes 5. How many tic tac's are left?

8

7

9

Tags

CCSS.2.OA.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A hair brush costs $1.50 and a pack of gum costs $0.75. How much is the total?

$2.25

$3.00

$2.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 20 popsicles. Jenna had to split them into 5 groups. How many are in one group?

7

5

4

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?