Math 7 EOY Review

Math 7 EOY Review

7th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Zero-Product Property

Zero-Product Property

8th - 9th Grade

15 Qs

CC2 Chapter 7 Quiz

CC2 Chapter 7 Quiz

7th Grade

16 Qs

Solve Proportions 74B

Solve Proportions 74B

7th - 8th Grade

15 Qs

Sistem Persamaan Linier Dua Variabel

Sistem Persamaan Linier Dua Variabel

8th Grade

15 Qs

Monômios

Monômios

8th Grade

19 Qs

7th Grade Math FInal

7th Grade Math FInal

7th Grade

15 Qs

TO MATEMATIKA KELAS 9

TO MATEMATIKA KELAS 9

1st - 10th Grade

20 Qs

Intro to Algebra

Intro to Algebra

8th Grade

19 Qs

Math 7 EOY Review

Math 7 EOY Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 7.EE.B.3, 7.EE.A.1

+12

Standards-aligned

Created by

John Obermiller

Used 124+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Simplify  5y9x(4yx)5y-9x-\left(4y-x\right)  

 y10xy-10x  

 9y8x9y-8x  

 y8xy-8x  

 y+10xy+10x  

Tags

CCSS.7.EE.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is another way of writing
 3 34p+3 34q3\ \frac{3}{4}p+3\ \frac{3}{4}q  

 3 34(p+q)3\ \frac{3}{4}\left(p+q\right)  

 3 34(pq)3\ \frac{3}{4}\left(p\cdot q\right)  

 3 34(pq)3\ \frac{3}{4}\left(p-q\right)  

 3 34(p÷q)3\ \frac{3}{4}\left(p\div q\right)  

Tags

CCSS.7.EE.A.1

CCSS.7.EE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jimmy is 8 years younger than triple his brother's age, t. What is an expression for Jimmy's age using t to represent Jimmy's brother's age.

Tags

CCSS.7.EE.A.1

CCSS.7.EE.A.2

CCSS.7.EE.B.4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the perimeter of the shape:

a+10a+10

13a13a

3a+53a+5

3a+103a+10

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells  2 12lbs.2\ \frac{1}{2}lbs.  of beef for $13.50. What is the unit price.

$5.40

$11

$33.75

$0.185

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Neal paid Lawn and Order $18.25 per hour to landscape the outside of his house. If it cost him $511.00 total for the landscaping, how many hours did it take Lawn and Order to complete the job?

15

24

28

32

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chris drove 2 132\ \frac{1}{3}  hours to a softball game. If she averaged 45 miles per hour, how many miles did she travel? (distance = rate x time)

 19.2919.29  

 47 1347\ \frac{1}{3}  

 90 1390\ \frac{1}{3}  

 105105  

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?