Math 7 EOY Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+14
Standards-aligned
John Obermiller
Used 124+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Simplify
Tags
CCSS.7.EE.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is another way of writing
Tags
CCSS.7.EE.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jimmy is 8 years younger than triple his brother's age, t. What is an expression for Jimmy's age using t to represent Jimmy's brother's age.
Tags
CCSS.6.EE.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the perimeter of the shape:
Tags
CCSS.3.MD.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells of beef for $13.50. What is the unit price.
$5.40
$11
$33.75
$0.185
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Neal paid Lawn and Order $18.25 per hour to landscape the outside of his house. If it cost him $511.00 total for the landscaping, how many hours did it take Lawn and Order to complete the job?
15
24
28
32
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chris drove hours to a softball game. If she averaged 45 miles per hour, how many miles did she travel? (distance = rate x time)
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
22 questions
Mõõtmine
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Algebra Formulas
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Potencias y Raíces Tema 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Jerarquía de Operaciones
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
التبرير والبرهان
Quiz
•
1st - 12th Grade
15 questions
Áreas e perímetros de Figuras Planas
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Indices-(O'Level Revision)
Quiz
•
8th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th Grade Slope _ Unit 3 Lesson 10
Quiz
•
8th Grade
17 questions
Identify Functions
Quiz
•
8th Grade
