Year 5 Maths Revision

Year 5 Maths Revision

4th - 5th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

End of Chapters 3-7-15 Revision-Calculations

End of Chapters 3-7-15 Revision-Calculations

4th Grade

38 Qs

Grade 4 Math PTS Prep

Grade 4 Math PTS Prep

4th Grade

40 Qs

Algebra Review

Algebra Review

4th Grade

40 Qs

Fractions, Decimals & Percentages

Fractions, Decimals & Percentages

5th - 8th Grade

40 Qs

STAAR REVIEW

STAAR REVIEW

4th Grade

38 Qs

Math Review

Math Review

4th - 6th Grade

41 Qs

Ôn Tập Cuối Kì 1

Ôn Tập Cuối Kì 1

1st - 8th Grade

36 Qs

2nd Quarterly Assessment Reviewer 2019-2020

2nd Quarterly Assessment Reviewer 2019-2020

5th Grade

40 Qs

Year 5 Maths Revision

Year 5 Maths Revision

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 5th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
3.OA.A.3, 7.EE.B.3, 4.MD.A.2

+25

Standards-aligned

Created by

HISYear5 HISYear5

Used 149+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How far did Mr Catchpole swim in total on Monday and Tuesday?

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much further did Mr Catchpole swim on Tuesday than on Wednesday?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How far did Mr Catchpole swim on Sunday? Give your answer in meters.

Tags

CCSS.4.MD.A.1

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the youngest dog?

Tags

CCSS.3.MD.B.4

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the difference in mass between the lightest dog and the heaviest dog?

Tags

CCSS.3.MD.B.4

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr Gale buys some cakes for the class. There are 27 pupils in the class. Mr Gale needs one cake for each pupil and one for himself. the cakes come in boxes of 5. Each box cost £12.10.

How many boxes of cakes does Mr Gale need to buy?

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr Gale buys some cakes for the class. There are 27 pupils in the class. Mr Gale needs one cake for each pupil and one for himself. the cakes come in boxes of 5. Each box cost £12.10.

How much will he spend?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?